Česky

Česky

English

menu
zavřít

Parkování pro všechny. Jak na černé pasažéry?

31. 5. 2018

Aktuality

22

Zlín - Zaparkovat na nezbytně dlouhou dobu, zaplatit poplatek a včas uvolnit místo dalším řidičům. Tak by to mělo fungovat v centru města.

Ilustrační foto

Zlín - Zaparkovat na nezbytně dlouhou dobu, zaplatit poplatek a včas uvolnit místo dalším řidičům. Tak by to mělo fungovat v centru města. Řidiče k tomu motivuje cenová regulace, kvůli jejich komfortu je instalován dostatečný počet parkovacích automatů, u nichž je možné platit hotově i kartou. Přesto realita vypadá trochu jinak, i tento systém má své černé pasažéry – ty, kdo neplatí vůbec či výrazně překračují dobu, kterou si zaplatili.

Ve Zlíně, stejně jako všude jinde, kde jsou možnosti pro odstavení vozidla omezeny, je parkování regulováno zpoplatněním. Ve Zlíně jde mimo jiné o ulice Sadová, Kvítková, Hradská či třídu Tomáše Bati. Celkem je pak k dispozici 18 parkovacích automatů. Cílem výběru parkovného není plnit městskou kasu, ale motivovat řidiče k odstavení vozidla pouze na nezbytně nutnou dobu, potřebnou například pro vyřízení záležitostí na úřadech, návštěvu lékaře či obchodu.

Pokud někdo zaparkuje vozidlo v centru ráno a odjede odpoledne, ostatní řidiči parkovací místo nenajdou, a to ani ke krátkodobému stání. Regulace prostřednictvím poplatků je snahou umožnit krátkodobé parkování co největšímu počtu řidičů. Bohužel, i tak existují „černí pasažéři“. Podle odhadů Technických služeb více než třetina řidičů systém obchází – buď neplatí vůbec, případně si nehlídají zaplacený čas. Pak ale musí počítat s postihem. Pro dlouhodobé parkování jsou určena městská i soukromá placená parkoviště či parkovací domy v širším centru Zlína.

Aby byl dohled snazší a nedocházelo k omylům, Městská policie Zlín a Technické služby Zlín, které parkovací automaty provozují, propojily své informační systémy – při správě a kontrole režimu parkování tak oba městské subjekty nyní sdílí data on-line. „Propojení software zjednoduší práci strážnic a strážníků v terénu. Výkon služby tak bude nejen efektivnější, ale eliminují se možné chyby“, vysvětlil Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín. Integrace dat, využívaných při správě městské infrastruktury, je jednou ze základních podmínek naplnění konceptu Smart City.

V praxi to funguje tak, že strážník ručním čtecím nařízením, které používají i pro jiné situace, načte unikátní kód na lístku a ihned se mu zobrazí veškeré informace. „Je tak vyloučeno zneužívání výhod, které mají rezidenti, odstraní se i případy falšování parkovacích lístků,“ podotýká k tomu ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Zkušební provoz on-line sdílení dat strážníků a technických služeb již začal.

TZ TS Zlín

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru