Zlín – Organizace Pěšky městem vyhlásila na 16.–22. září 2021 4. ročník akce Pěšky do školy. Proběhne současně s jubilejním 20. ročníkem Evropského týdne mobility a nabízí rodinám a školám aktivní start nového školního roku a vzpruhu po mnoha měsících distanční výuky. Nechybí soutěž o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Tématem 4. ročníku akce Pěšky do školy je duševní zdraví.
„Rodiče, pojďte s dětmi 16. až 22. září naproti společným zážitkům. Překonejte obavy, nechte ráno auto doma a dejte přednost aktivnímu způsobu dopravy,“ vybídla Petra Syrová, předsedkyně Pěšky městem.
Proč je důležité, aby děti vystoupily z aut a chodily do školy pěšky jako kdysi jejich rodiče? Lékaři se shodují, že chůze je nezastupitelná.
„Aby mohly děti ve škole podávat dostatečný a věku přiměřený výkon, přijímat nové informace a zpracovávat úkoly a pokyny pedagogů, potřebují aktivitu centrálního nervového systému. Základní podmínkou je snídaně, která dodá energii, a následná fyzická aktivita. Aby energii získanou snídaní mozek zpracoval, je potřeba ho rozhýbat. A to doslova. Cesta pěšky do školy je pro děti ideální mozková rozcvička,“ uvedl lékař Zlatko Marinov, obezitolog z Fakultní nemocnice Motol.
„Pokud budeme chůzi opomíjet už v dětském věku, chystáme dětem do budoucna mnohé zdravotní potíže a onemocnění, jejichž příčina může pocházet právě z nedostatku přirozeného pohybu,“ upozornil fyzioterapeut Dominik Szitaia vysvětlil: „Chůze představuje pro člověka životně důležitý pohyb. Ať už si to připouštíme nebo nikoliv, člověk byl stvořen k pohybu. Chůze aktivuje kardiovaskulární a lymfaticky systém, kosterní svalstvo a napomáhá zpevnit střed těla. Tím předchází přetížení i blokádám páteře a má blahodárný vliv na psychiku člověka. Pohyb je možnost, jak ventilovat napětí a stres. Po fyzické zátěži dojde k uvolňování endogenních opioidů (endorfin, enkefalin, dynorfin) z mozku. Tyto látky vyvolávají pocit radosti a uspokojení. V neposlední řádě má chůze pozitivní efekt na spánek. Únava vyvolaná fyzickou aktivitou zlepšuje kvalitu spánku a tím i celkové duševní zdraví.“
Rodičovská výzva
Cestou k výhře je fotoreportáž rodinného dobrodružství po ránu. Namísto svezení dětí do školy autem s nimi rodiče ráno půjdou pěšky. Je-li škola daleko a celou cestu pěšky nelze zvládnout, nabízí se možnost zaparkovat auto dál od školy a zbytek cesty jít pěšky. Ideálem je po ránu 15 minut chůze. To je pro rodiče a děti zároveň společný čas, kterým nastartují den. „Chůze vás probudí, naladí na nový den, zlepší náladu a zdraví. Rozejděte se s nudou a neváhejte rozchodit své děti!“ vzkázala rodičům školáků organizace Pěšky městem.
Ročník 2021 má podtitul Rozejdi se s nudou! A proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hlavního města Prahy a krajských měst. I minulé ročníky se těšily hojné účasti. Kampaň Walk to school zná Velká Británie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA a Kanada nebo Austrálie.
Akce Pěšky do školy vzešla z programu Bezpečné cesty do školy. Ten mění ulice k lepšímu už od roku 2002, neboť sleduje dopravu v okolí škol očima dětí. Zapojilo se už na 60 škol a díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce. Výzvu Pěšky do školy podpořil a poskytl záštitu i primátor města Zlína Jiří Korec.
Registrace rodičů a škol probíhá na www.peskymestem.cz