Zlín – Počet míst, kde lze provozovat výherní automaty a další hazardní hry, klesne ve Zlíně ze současných 65 adres na 46. Stanovuje to nová obecně závazná vyhláška, kterou město přijalo.
„Novou vyhlášku bylo nutné přijmout, i v této oblasti se situace vyvíjí a mění. Co se naopak nemění je náš přístup k hazardu. Není to byznys, který bychom podporovali. Kdo chce v tomto oboru podnikat, musí splnit řadu přísných nařízení,“ konstatoval náměstek primátora Ondřej Běták, který novou vyhlášku předložil ke schválení zastupitelstvu.
Nová vyhláška je reakcí města na narůstající počet povolení pro provozování výherních přístrojů, ke kterému došlo v první polovině letošního roku. Jestliže se počet přístrojů v minulých letech ustálil kolem čísla 750 až 800, v březnu 2017 jich bylo na základě rozhodnutí Ministerstva financí povoleno ve Zlíně více než 1000. Následné šetření sice ukázalo, že k výraznějšímu nárůstu skutečně zapojených přístrojů nedošlo, riziko zvýšení zde ale bylo.
Radnice nyní očekává, že i díky nové vyhlášce počet přístrojů v provozu klesne na 500 až 600. „V každém případě budeme vývoj v oblasti hazardu nadále pečlivě sledovat. Pokud by došlo k pokusům o navýšení počtu těchto „zařízení“ ve Zlíně, budeme opět reagovat,“ uvedl Ondřej Běták.
K aktuálnímu přijetí vyhlášky přispěl i nový zákon o hazardních hrách, který výrazně zpřísňuje podmínky podnikání v této oblasti Mimo jiné zavádí některé povinnosti, které obsahovala i původní zlínská vyhláška z roku 2012.
Zásadním změnou, kterou nový zákon zavádí od 1. ledna 2018, je fakt, že hazard bude možné provozovat pouze v hernách a kasinech. Z běžných hospod, restaurací či barů musí být přístroje k tomuto datu odstraněny.
Město Zlín reguluje loterijní byznys na svém území už řadu let. „Provozovny mají například zakázané poutače, reklamy či nápisy, nesmí informovat o jackpotech či třeba herních benefitech. Jejich provoz nesmí narušovat veřejný pořádek,“ upřesnil Daniel Novák z Odboru právního magistrátu.
Zavedení plošného zákazu hazardu radnice neplánuje a to především z důvodu, že by nevedl k potlačení gamblerství, ale pouze k přesunu hráčů na internet či do jiných obcí, kde se hrát smí. „Takovou zkušenost mají města, která k úplnému zákazu hazardu přikročila. Jmenovitě třeba České Budějovice, kde vznikla řada nelegálních heren se všemi jevy, které s jejich provozem souvisí,“ upozornil primátor Miroslav Adámek.
Z podnikání v oblasti loterií má město Zlín cca 70 milionů korun daňových příjmů. Tyto peníze z převážné většiny rozděluje do místní kultury, sociální oblasti a sportu.