Česky

Česky

English

menu
zavřít

Podzimní výsadby obohatily Zlín o stovky stromů a keřů. V zemi jsou i jarní cibuloviny

19. 12. 2019

Aktuality

41

Zlín - Náhrady stromů, které bylo nutné ze zdravotních a bezpečnostních důvodů pokácet, výměna uhynulých jedinců, dále výsadba uličního stromořadí a doplnění sídlištní zeleně,...

ilustracni-foto-zlin.jpg

Zlín - Náhrady stromů, které bylo nutné ze zdravotních a bezpečnostních důvodů pokácet, výměna uhynulých jedinců, dále výsadba uličního stromořadí a doplnění sídlištní zeleně, dle plánů odboru městské zeleně či na přání občanů. To je výčet důvodů, kvůli kterým nechal Odbor městské zeleně na podzim vysadit bezmála čtyři sta stromů a více než šestnáct set kusů keřů.

„Cílem výsadeb okrasných keřů je zvýšení biodiverzity, tedy biologické rozmanitosti druhů živočichů žijících v městském prostředí, se zaměřením především na hmyz a ptactvo,“ prozradil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Celkem tak bylo v roce 2019 vysazeno 389 kusů vzrostlých alejových stromů a jehličnanů. Sortiment listnatých stromů, které převažují, se skládal především z lip, javorů, dubů, buků, habrů, jeřábů, hlohů, okrasných třešní a višní, lísek, olší, vrb, jasanů, ibišků, okrajově také mišpulí, svitelů, liliovníků,  pavlovnií, a jedné davidie listenové.  Z jehličnatých stromů, které představují jednu šestinu vysazovaných stromů, byly vysazeny především jedle, smrky, borovice, modříny, jinany,  metasekvoje čínská a sekvojovec obrovský. Výsadby vzrostlých stromů byly realizovány jak v centru města, tak i v obvodových částech Zlína. Odbor městské zeleně vysazoval v lokalitách: Sad Svobody, Park Komenského, Benešovo nábřeží sídliště, Kúty, Zálešná, Kvítková, Hornomlýnská, Ševcovská, Štefánikova, Obeciny, Slovenská, Dřevnická, Dukelská, Univerzitní park, Jižní Svahy ulice Družstevní, Luční, Jílová, Okružní, Slunečná, Křiby, SNP, Dětská, Sportovní, Valachův žleb, Mladcová, Prštné, Malenovice, Louky, Lhotka, Příluky a Klečůvka.

Během zimních měsíců 2019/2020 se dokončuje též založení záhonů okrasných keřů. Vysazeno bylo také 1600 kusů keřů ve složení ptačí zob, sadové růže, zlaté deště, trojpuky, pustoryly, zanice, bobkovišně, tisy, dřišťály, zákuly, tavolníky, brsleny, dříny, komule, zimolezy, hlohyně, jalovce, pokryvné růže a levandule. Okrasné keře tvoří živé ploty, pokryv svahů či samostatné záhony u bytových domů či na veřejných prostranstvích. Výsadby keřů jsou realizovány v lokalitách Obeciny, Benešovo nábřeží sídliště, Malenovice, Jižní Svahy – Mokrá, ulice Podlesí, Budovatelská, Nad Stráněmi, Středová, Javorová, Jílová, Valachův žleb, U Trojáku, Křiby.

„V měsících září a říjen 2019 byla též realizována již tradiční výsadba cibulovin, jejímž cílem je přinést do městského prostředí po chmurné zimě záplavu květů,“ doplnil Ivo Divoký, vedoucí Odboru městské zeleně. Celkem bylo vysazeno téměř 36 000 kusů cibulí v sortimentu od časně jarních sněženek, krokusů, bledulí, sasanek, ladoněk, přes jarní narcisy, tulipány, modřence, řepčíky, hyacinty, letní ladoníky, lilie, česneky a podzimní ocúny.  Tyto výsadby se uskutečnily v lokalitách Sad Svobody, Park Komenského, náměstí Míru, Univerzitní park, ulice Vodní, Sokolská, na Jižních Svazích na ulici Okružní, u kostela, v Centrálním parku, na Mladcové, v Malenovicích na náměstí a u kostela a také na Kudlově.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru