Česky

Česky

English

menu
zavřít

Potrubní pošta stále pomáhá nemocnicím v přepravě

26. 7. 2017

Aktuality

73

Zlín - Potrubní pošta není zdaleka historickou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejčastěji se používá právě ve zdravotnických zařízeních, kde výrazně zrychluje...

Systém potrubní pošty v KNTB

Zlín - Potrubní pošta není zdaleka historickou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejčastěji se používá právě ve zdravotnických zařízeních, kde výrazně zrychluje přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně přepraví potrubní pošta denně celkem 900 transportů.

Ve zlínské nemocnici funguje potrubní pošta od roku 1999. Systém se postupně rozšiřoval, nyní má tři linky s jednou řídící centrálou. „Systém zajišťuje v areálu nemocnice přepravu především biologického a drobného materiálu, léků nebo dokumentů mezi odděleními, vše se děje pomocí přepravních pouzder,“ komentoval systém potrubní pošty ekonomicko provozní náměstek KNTB Vlastimil Vajdák a dodal, že potrubí propojuje 12 nemocničních objektů.

Hmotnost zásilky může být až1 kg, rychlost je zhruba6 metrůza vteřinu. Potrubní rozvod je v budovách veden většinou v podstropních částech, mimo objekty v tepelných kanálech nebo v zemi. Celková délka rozvodu je1,5 km. Celý systém je napojen na centrální počítač a obsluha má možnost sledovat chod pouzder. Potrubní pošta funguje na principu proudícího vzduchu pomocí dmychadel tam i zpět, díky výhybkám se pak rozvětvuje do jednotlivých budov.

Potrubní poštu využívá od roku 2011 také Vsetínská nemocnice, konkrétně v budově s oddělením patologie a centralizovanými laboratořemi. V Uherskohradišťské nemocnici je plánována v nové budově interny.

 

TZ KNTB

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru