Česky

Česky

English

menu
zavřít

POZOR! Chovatelé prasat musejí nahlásit své chovy

28. 6. 2017

Aktuality

5

Zlín - Chovatelé prasat na Zlínsku pozor! Kvůli nálezu uhynulých divočáků, u kterých byl identifikován silně přenosný africký mor prasat, vydala veterinární správa řadu opatření...

image-1.jpg

Zlín - Chovatelé prasat na Zlínsku pozor!  Kvůli nálezu uhynulých divočáků, u kterých byl identifikován silně přenosný africký mor prasat, vydala veterinární správa řadu opatření. Ta se týkají nejen farem, ale i malochovatelů, kteří chovají byť jen jedno prase na domácí porážku. O nejdůležitějších opatřeních opakovaně informuje i varovný systém prostřednictvím rozhlasu. 

Z tohoto důvodu žádáme všechny chovatele prasat určených pro domácí porážku a také majitele miniprasátek či zakrslých prasátek chovaných v domácnostech na území statutárního města Zlína, aby neprodleně, nejpozději do pátku 30. června 2017 do 12:00 hodin, kontaktovali Odbor životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína za účelem zpracování jejich úředního soupisu. Je nezbytné zjistit počty chovaných zvířat, adresu chovu a kontaktní údaje majitele.

A pozor! Protože jde o závažnou událost je zde stanovena i významná sankce při porušení. U právnických osob, tedy např. firem, může jít až o dva miliony korun. U fyzických osob se pak pokuta může vyšplhat až na 50 tis korun. Opatření jsou však nutná, aby nedošlo k rozšíření této nemoci mezi hospodářská zvířata. Vzhledem ke stoprocentní úmrtnosti by byly následky fatální. Nemoc naštěstí není přenosná na člověka.

Kontaktní osoby:

Ing. Radek Klepal – tel: 739 348 026, 577 630 954,                                                                                     

                                   e-mail:  radekklepal@zlin.eu

Ing. Jolana Michenková – tel: 778 400 310, 577 630 925

                                             e-mail:  jolanamichenkova@zlin.eu

 

Tato mimořádná veterinární opatření stanovují rovněž povinnosti pro zemědělské subjekty zabývající se chovem prasat a dále pro uživatele honiteb či myslivecká sdružení. Pracovníci státní správy myslivosti už proto písemně i telefonicky vyrozuměli myslivecké hospodáře dotčených honiteb, aby neprodleně seznámili všechny svoje členy s okamžitým zákazem lovu a krmení černé zvěře v oblasti stanovené státní veterinární správou.

Více informací v přiložených souborech

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru