Zlín - Léto a speciálně prázdninové měsíce jsou sezónou alergických reakcí na pobodání hmyzem. Několik případů denně řeší také lékaři urgentního příjmu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
Nejrizikovějšími skupinami jsou pacienti se známou alergií na pobodání hmyzem typu včela nebo vosa, pacienti s přidruženými chronickými onemocněními srdce, dýchacích cest a také pacienti vyššího věku nebo malé děti.
„Velmi rizikové je pobodání v dutině ústní, jazyka a také pobodání velkým počtem hmyzu. Těžší lokální reakce zaznamenáváme u pobodání sršněm,“ uvedl primář oddělení urgentního příjmu KNTB Michal Pisár a dodal, že většinu lidí přiveze rychlá záchranná služba a jsou obvykle kvalitně zaléčeni, někteří se dopraví sami nebo s rodinou. Nejlehčí reakce jsou často ošetřeny ambulantně a po několikahodinovém pozorování a podání kortikoidů, antihistaminik a infuze jsou pacienti propuštěni domů. „Těžší případy obvykle den či dva hospitalizujeme, nejtěžší případy vyžadují navíc podání adrenalinu do svalu, ojediněle i umělou plicní ventilaci – a hospitalizaci na JIP nebo ARO.“
Bodnutí včelou, vosou nebo sršněm se projeví v lehčích případech bolestí, zarudnutím a otokem kolem místa bodnutí. „Stačí postižené místo co nejvíce chladit, což zmenší otok, případně použít dostupná antihistaminika v masti,“ upozorňuje primář interního oddělení KNTB Jiří Latta. „Velmi nebezpečné je, pokud dojde k bodnutí do jazyka nebo do krku, kde může otok zužovat dýchací cesty. V takovém případě je nutné rychle přivolat odbornou pomoc. Stejně tak u alergické reakce, která se projeví výraznějším místním otokem, kopřivkou, astmatickým záchvatem nebo anafylaktickým šokem,“ dodává primář Jiří Latta.
Lidé, kteří vědí o své alergii, musí dbát na to, aby u sebe měli léky první pomoci a okamžitě si je vzali. Ti, kteří mají alergickou reakci poprvé, by měli po ošetření vyhledat specialistu alergologa, aby předešli případným komplikacím do budoucna.