Česky

Česky

English

menu
zavřít

Premiéra filmu Malí velcí filharmonici se uskuteční dnes

29. 11. 2017

Aktuality

17

Zlín - Časosběrný snímek odtajní zákulisí trnité cesty ze školní učebny základní umělecké školy na velká pódia...

premiera.jpg

Zlín - Premiéra dokumentárního filmu z dílny IS Produkce Malí velcí filharmonici se uskuteční v sále na Malé scéně ve Zlíně 29. 11. od 19. hodin v režii osobitých dětských moderátorů. Film pokřtí kromě dirigenta, zástupců kraje, města a filharmonie také jeho režisér Martin Gazda. Ten byl po několik měsíců součástí historicky největšího projektu veřejných ZUŠ ve Zlínském kraji.

Projekt Malí velcí filharmonici. Měsíce dřiny, doma, s učitelem.. bude to ale stačit? Jaké to je být muzikantem? Ustojí vybraných 70 žáků z krajských zušek tvrdou práci po boku "starších kolegů" z Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dokážou naplnit očekávání a požadavky dirigentů? Štáb IS Produkce trávil s aktéry historicky nejrozsáhlejšího projektu veřejných základních uměleckých škol v kraji několik měsíců, zachytil řadu myšlenek, pozadí toho, jak funguje orchestr, jakou roli hraje motivace, úspěchy i nezdary,..

Žáci nakonec pod vedením dvou dirigentů absolvovali šňůru tří koncertů a jednoho open air vystoupení, potkali se s několika osobnostmi, zajímavými moderátory (herci Eva Josefíková, Radoslav Šopík, Jitka Josková,..), někteří dávali rozhovory, byli součástí fotokampaně "Hudba patří do ulic", součástí národního projektu ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené (která za nimi přijela i osobně), zažili živé televizní vstupy a především - poznali sebe sama.

Koncerty se odehrály na jaře 2017 v Kroměříži, Uherském Brodě a ve Zlíně, kde byly součástí programu 57. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Partnerem projektu je Filharmonie Bohuslava Martinů, která byla zastoupena 25ti hráči orchestru.

„Spolupráce s FBM nás motivovala k přizvání do funkce hlavního dirigenta projektu hudebníka a šéfdirigenta orchestru Vojtěcha Spurného,“ řekla předsedkyně Spolku Zuška?Zuška! Martina Hniličková. Vojtěch Spurný vedl speciální orchestr ve Zlíně, ve zbývajících městech na dirigentském stupínku stanul Jiří Kadavý.

„Jsme rádi, že projekt upoutal pozornost na národní úrovni. Připravovali jsme ho dva roky. Znamená mimořádný vklad do života žákům veřejných ZUŠ v kraji. Už teď připravujeme další ročník, který se uskuteční v roce 2019," dodává manažerka projektu Jana Kubáčová.

Kontakt s dětmi a jejich bezprostředností je velmi osvěžující a člověk si při něm uvědomí, nakolik ho už pohltila "orchestrální rutina" a že je možné v sobě znovu obnovit přirozenou radost z muzicírování. A to už vůbec nemluvím o tom, že podobné projekty a jejich podpora jsou svého druhu investicí do budoucího publika filharmonie,“ řekl Vojtěch Spurný. Vzájemné klady spolupráce filharmonie na projektu zušek vidí i ředitel FBM Josef Němý: „Účast hráčů filharmonie ve společném orchestru s žáky ZUŠ z mého pohledu zvýší pozitivní renomé naší filharmonie. Pro žáky ZUŠ jsou jistě naši hráči velkými vzory. Možnost zahrát si s nimi ve společném orchestru pak určitě umocní jejich píli ještě více na sobě pracovat. A jejich nadšení zase pozitivně působí na naše hráče.“

Zdroj: TZ ZUŠ 

 

Pozvánku naleznete v přiloženém souboru. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru