Česky

Česky

English

menu
zavřít

„Prezidentský vlak.“ Na zlínském nádraží je k vidění rarita

16. 7. 2018

Aktuality

25

Zlín – Na vlakové nádraží ve Zlíně přijel speciální „Prezidentský vlak.“ Je složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Prohlédnout si jej je možné...

"Prezidentský vlak" na zlínském nádraží

Zlín – Na vlakové nádraží ve Zlíně přijel speciální „Prezidentský vlak.“ Je složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Prohlédnout si jej je možné dnes a v úterý 17. července, od 10 do 17 hodin.  

Vypravením speciálního vlaku přispívají Národní technické muzeum a České dráhy k oslavám 100. výročí založení Československa. Město Zlín mělo o zařazení na seznam stanic, kde se vlak objeví, velký zájem. „Vidět jednotlivé „prezidentské vozy“ bylo opravdu zajímavé. Už jen z uzpůsobení jednotlivých vozů je patrné, že například salónní vůz T. G. Masaryka byl mnohem více koncipován pro na práci během cest, než salónní vůz Františka Ferdinanda d‘Este, u kterého třeba pracovní stůl byl dodělán až následně místo původního obývacího "pokoje" s křesly," konstatoval po prohlídce náměstek primátora Jiří Korec. „Prezidentský vlak rozhodně stojí za shlédnutí. Zajímat bude milovníky historie, železnice i děti,“ připojila se náměstkyně primátora Kateřina Francová.

Souprava, vedená vlakovou parní lokomotivou řady 464.2 „Rosnička“, je složena ze salónního vozu T. G. Masaryka Aza 1-0080 z roku 1930, salónního vozu Františka Ferdinanda d‘Este z roku 1909, používaného i československými prezidenty, a ze salónního vozu 51 54 89-80 001-8, vyrobeného pro československé prezidenty v roce 1968. Připojen bude také vůz Ca 4-5086 z roku 1931 s celokovovou skříní, dokládající snahy o zrychlování železniční dopravy na meziválečných ČSD. V tomto voze bude umístěna výstava prezentující cestování československých prezidentů po železnici. Na postrku bude řazena lokomotiva řady T 478.1010 (751.010-0), vyrobená libeňským závodem ČKD Praha roku 1967.

Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr uvedl v tiskové zprávě k události: „Jízdou Prezidentského vlaku připomínáme sté výročí založení Československa jako moderního společného státu Čechů a Slováků. Salonní vozy zařazené ve vlaku, který bude prezentován v českých i slovenských městech, sloužily československým prezidentům v několika etapách a jsou s nimi spojeny významné události. Např. v květnu 1945 se vracel vozem Aza 1-0080 do Prahy prezident Beneš s chotí, vozem 51 54 89-80 001-8 zase cestoval v říjnu 1968 z Bratislavy do Prahy na oslavy 50. výročí založení republiky a ustavení federace prezident Ludvík Svoboda. Zajímavé informace o cestách prezidentů přiblíží návštěvníkům výstava umístěná v jednom z vozů Prezidentského vlaku.

S využítím TZ pořadatelů

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru