Česky

Česky

English

menu
zavřít

Přibývá sňatků v květnu i oddávajících starostů

31. 1. 2020

Aktuality

413

Zlín – Počet párů, které v roce 2019 v matričním obvodu Magistrátu města Zlína vstoupily do manželství, vzrostl.

Nejoblíbenějším místem pro svatby je obřadní síň zlínská radnice

Zlín – Počet párů, které v roce 2019 v matričním obvodu Magistrátu města Zlína vstoupily do manželství, vzrostl. Uskutečnilo se v něm 313 svateb, z toho 89 svateb bylo církevních. Oproti předchozímu roku tak celkový počet uzavřených manželství narostl o 27. Služeb Magistrátu města Zlína coby jediného registrujícího úřadu pro Zlínský kraj, využily i 3 mužské a 3 ženské páry, a tím svůj vztah povýšily na registrované partnerství.

Co se místa konání svatebního obřadu týče, stále si prvenství oblíbenosti drží obřadní síň zlínské radnice. V ní si své životní „ano“ řeklo 113 párů. Dalších 26 párů svůj svatební slib zpečetilo na zámku Lešná a 10 párů na hradě v Malenovicích. Z jiných míst vede penzion UNO a restaurace U Staňků – v každé v nich se odehrálo 8 svateb – jen o jednu míň pak v restauraci Na Pinduli a stejně tak v Lípě. V hotelu Tomášov se uskutečnilo 6 svateb, v Lesním hotelu 5 svateb a zaměstnanci biofarmy Juré a Koliby U černého medvěda připravovali po 4 svatbách.

Obecně lze říci, že nadále pokračuje trend zvyšujícího se počtu manželství uzavřených na „jiných místech“. V minulých letech lehce vzrostl i počet sňatků, které byly uzavřeny před starosty nematričních obcí, které spadají do matričního obvodu Magistrátu města Zlína. Jde například o obce Březnice, Lhota, Lípa, Provodov, Tečovice, Želechovice nad Dřevnicí a další,“ uvedla vedoucí oddělení matrik a ověřování Magistrátu města Zlína Elena Kovaříková.

Kromě výběru místa pro svatební obřad je pro snoubence často důležité i roční období, měsíc nebo přímo datum sňatku. Zdá se, že je pryč doba, kdy lidé věřili pověrám, varujícím před svatbami v měsíci květnu. Podle záznamů v matrice, svateb v měsíci květnu přibývá. V roce 2019 jich bylo 27, což je jen o jednu svatbu méně, než budoucími manželi oblíbeném letním měsíci srpnu. Největší zájem je stále o červnové a zářijové termíny, v loňském roce v červnu uzavřelo sňatek 60 snoubenců a v září jen o čtyři méně.

Letošní rok přináší pro svatební den z pohledu čísel několik zajímavých variant. Jednou z nich je blížící se datum 22.2.2020 nebo datum vzniklé přestupným rokem, tedy 29.2.2020. V loňském roce rekordních 13 svatebních obřadů v jeden den – 21.9. 2019 – ale pravděpodobně překonaných nebude.

„Zájem o únorový termín vzhledem k zimnímu měsíci není až tak velký, prozatím máme objednané čtyři svatby. Podobné je to i u soboty 29.2.2020, tam je zatím zapsáno o jednu méně. Už ale teď máme zájemce o svatební obřad na Silvestra 31.12.2020,“ prozradila Blanka Pánková z oddělení matrik a ověřování zlínského magistrátu.

Funkcí oddávajícího ve volebním období 2018–2022 bylo pověřeno 11 členů Zastupitelstva města Zlína.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru