Česky

Česky

English

menu
zavřít

Přístup Zlína k modernizaci majetku? Podle experta excelentní

21. 11. 2018

Aktuality

5

Zlín – V letech 2014 až 2017 vynaložilo město Zlín na obnovu svého majetku částku cca 1,8 miliardy korun (1,4 miliardy investičně, 0,4 miliardy formou oprav). Na pouhou údržbu by přitom stačilo cca 0,6 miliardy korun.

Ilustrační foto

Zlín – V letech 2014 až 2017 vynaložilo město Zlín na obnovu svého majetku částku cca 1,8 miliardy korun (1,4 miliardy investičně, 0,4 miliardy formou oprav). Na pouhou údržbu by přitom stačilo cca 0,6 miliardy korun. Finanční přístup Zlína k budování, obnově a modernizaci majetku byl proto excelentní. Takové je hodnocení respektovaného ekonoma Luďka Tesaře, které uvedl v rámci dokumentu s názvem Střednědobý výhled rozpočtu statutárního města Zlína.

„Do obnovy majetku města směřoval významný objem financí, a to jak precizně finančně zajištěnými opravami, tak v investicích,“ konstatoval Luděk Tesař. „Velmi nás tohle hodnocení těší. Luděk Tesař je významný ekonom, spoluautor zákona o rozpočtovém určení daní a odborník na finance měst a obcí. Jeho názor má velkou váhu,“ uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí patří hospodaření města.

Součástí zmiňovaného dokumentu je také hodnocení finanční kondice Zlína. Luděk Tesař konstatuje, že od roku 2009, kdy město citelně zasáhly dopady světové ekonomické krize, se výrazně zlepšuje. „Provozní saldo (poměr příjmů a výdajů) se postupně zvedlo z kladných 196 milionů korun v roce 2014 na 332 milionů korun v roce 2017 (zlepšení o 136 milionů korun),“ uvádí v dokumentu. 

Střednědobý výhled rozpočtu statutárního města Zlína obsahuje kromě hospodaření města v uplynulých letech především ekonomické výhledy pro roky 2019 až 2024. Podle jeho autora bude mít Zlín v uvedených letech k dispozici z vlastních zdrojů částku minimálně 1,4 miliardy korun, v rámci tzv. bezpečného zadlužení až 2,44 miliardy korun. Což mu umožní realizovat i ambiciózní projekty.

Během nadcházejících let hodlá zlínská radnice například obnovit Velké kino, půjde o investici v řádech stovek milionů korun. V plánu je celá řada dopravních staveb, například rozšíření křižovatky ulic Mostní a Březnická nebo rekonstrukce ulic Moravská a Slezská na Jižních Svazích, ve spolupráci s dalšími subjekty má dojít k vybudování moderního přestupního terminálu. Ve výčtu plánovaných investic lze zmínit i třeba proměnu náměstí Míru či modernizaci tržiště Pod Kaštany a další rekonstrukce sportovišť a veřejného prostoru.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru