Česky

Česky

English

menu
zavřít

Projekt „Tvoříme Zlín“ již zná své vítěze. Lidé rozhodovali o dílčích proměnách Zlína

4. 12. 2018

Aktuality

19

Zlín - Relaxační zóna na louce u divadla. Pítko u cyklostezky, které poslouží sportujícím Zlíňanům. Vylepšení parčíku u Kudlovské přehrady, nebo třeba komunitní zahrada na Jižních Svazích...

jsf-abb--c--0274.jpg

Zlín - Relaxační zóna na louce u divadla. Pítko u cyklostezky, které poslouží sportujícím Zlíňanům. Vylepšení parčíku u Kudlovské přehrady, nebo třeba komunitní zahrada na Jižních Svazích. To jsou jen některé z nápadů samotných obyvatel Zlína, které bude město Zlín realizovat v rámci projektu participativního rozpočtu s názvem „Tvoříme Zlín“. O tom, který z dvaceti sedmi návrhů se přemění ve skutečnost, rozhodli v hlasování také sami obyvatelé Zlína.

„Potěšilo nás, kolik inspirativních nápadů lidé sami vymysleli. Měnit návrhy ve skutečnost začneme hned příští rok,“ přiblížil primátor Zlína Jiří Korec. Většina projektů by měla být dokončena už v roce 2019. Pouze u těch, které si vyžádají územní či stavební rozhodnutí, se může termín dokončení překlenout ještě do dalšího roku.

Lidé mohli v hlasování rozhodovat o pořadí takzvaných malých projektů, jejichž rozpočet nesměl přesáhnout půl milionu korun a také velkých projektů. U těch byl stanovený rozpočet jeden milion korun.

„Celkový rozpočet na projekt Tvoříme Zlín činil 5 milionů korun. Za tuto částku se podaří uskutečnit hned dvanáct návrhů, z nichž devět je malých a tři jsou velké,“ upřesnila koordinátorka projektu Kamila Gamalová.

O pořadí rozhodoval počet kladných, ale také záporných hlasů. Záporné hlasy měly odhalit případné kontroverzní projekty. Jeden takový se objevil i v tomto ročníku. Projekt psího hřiště si sice našel velkou spoustu příznivců, stejně tak měl však velmi početnou skupinu odpůrců, kterým se podařilo kladné body umazat. K realizaci postoupilo právě tolik vítězných návrhů, kolik se jich vešlo do stanoveného rozpočtu. Například projekt, který se v žebříčku malých projektů umístil na šestém místě, již v konečném součtu překročil celkový stanovený rozpočet, který byl pro malé projekty dva miliony korun. K realizaci se tak posunul následující projekt, který má sice méně hlasů, ale svým rozpočtem se vešel do stanoveného maximálního finančního limitu.

Realizace projektu musí být v kompetenci města Zlína a jeho organizací. Do hlasování o proměnách Zlína se zapojilo bezmála devatenáct stovek Zlíňanů se zájmem o své okolí.

„Projekty k realizaci“ byly určeny na základě následujících pravidel:

-         Na základě vytvořených žebříčků dojde k rozdělení finančních prostředků, a to v pořadí od projektu, který získal nejvíce hlasů až do vyčerpání přidělených financí.

-         Pokud finanční prostředky nedostačují na realizaci následujícího projektu v žebříčku, bude se realizovat takový následující návrh, který bude možné pokrýt zbývající finanční částkou, avšak pouze za podmínky, že tento návrh získal více hlasů kladných než záporných.

Vítězné návrhy, které se budou realizovat:

Malé projekty:

 

Pítko u cyklostezky

Zpevněná stezka v lokalitě Kocanda – točna – směr bývalá Koliba

Komunitní zahrada Jižní Svahy

Park u Kudlovské přehrady

Úpravy prostranství mezi základními školami Komenského

Workoutové hřiště Bartošova čtvrť

Tři šťouchy pro uklizené náměstí Míru

,,Malované hřiště“ – Bartošova čtvrť – ulice Zborovská, hřiště č. 38

Čítárna v ulicích Zlína

 

Velké projekty:

Odstranění dalšího torza na J. Svazích (zastávka Česká)

Nekulturní okolí kulturního stánku

Relaxační zóna u divadla

Všechny návrhy, ty určené k realizaci i ty ostatní, si můžete prohlédnout zde: https://vote.d21.me/cs/info/tvorimezlin

 

Pořadí a počet hlasů naleznete v přiloženém souboru.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru