Česky

Česky

English

menu
zavřít

Radnice bude modrá

1. 4. 2021

Aktuality

15

Zlín – V pátek 2. dubna 2021 si veřejnost připomene Světový den zvýšení povědomí o autismu.

Zlín se připojil ke kampani Česko svítí modře

Zlín – V pátek 2. dubna 2021 si veřejnost připomene Světový den zvýšení povědomí o autismu. Město Zlín se v tento den připojí ke kampani, Česko svítí modře, a budovu radnice nasvítí modrou barvou. Motto VIII. ročníku kampaně je Povědomí otevírá bránu porozumění a respektu k lidem na spektru autismu. Tématem jsou Průkaz osoby s poruchou autistického spektra (PAS) a Komunikační soubor jako prostředky k zajištění odpovídajícího přístupu k lidem na spektru autismu v době pandemie i mimo ni. Materiály vznikly s cílem změnit přístup odborné veřejnosti a profesí, které v rámci své práce přicházejí do styku s lidmi s PAS a jejich rodinami či doprovodem. 

Celorepublikovou osvětou kampaň, Česko svítí modře, pořádá platforma naděje pro Autismus pravidelně od roku 2014. Kampaň trvá celý měsíc, počínaje 2. dubnem, který OSN v roce 2007 vyhlásila Světovým dnem zvýšení povědomí o autismu.  Pozornost, empatie a respekt k bližním patří k projevům lidskosti. Světový den zvýšení povědomí o autismu 2021 je příležitostí vrátit se k těmto hodnotám napříč společností  Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa.

Proč modrá barva? Je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro lidi na spektru autismu problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Svoje sympatie a účast mohou lidé také na podporu kampaně vyjádřit modrým laděním oblečení nebo jeho doplňků, účastí na některé z akcí a zmíněným nasvícením objektu na modro. Ke kampani se připojí i letos řada míst po republice, včetně Úřadu vlády, Poslanecké sněmovny, budovy ministerstev, divadel, krajských úřadů, kostelů, objekty ČEZ…

Poruchy autistického spektra (PAS) – lidově autismus postihují dle nejnovějších epidemiologických průzkumů 2 - 2,7 % populace.  V naší zemi to může být až na 300 000 občanů. Autismus však zasahuje do života dalším na 500 000 jejich nejbližších.  

Informace o kampani, aktivitách různých subjektů i platformě najdete na portálu www.nadejeproautismus.cz a na FB – Česko svítí modře i FB skupině - Platforma Naděje pro Autismus.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru