Česky

Česky

English

menu
zavřít

Radnice hostila diplomaty

26. 5. 2017

Aktuality

8

Zlín – Páteční odpoledne se na zlínské radnici neslo ve znamení diplomatických návštěv.

Švédská velvyslankyně

Zlín – Páteční odpoledne se na zlínské radnici neslo ve znamení diplomatických návštěv. Jako první a také vůbec poprvé do Zlína dorazila se svým doprovodem velvyslankyně Švédského království Její Excelence Viktoria Li. S kyticí květin se přivítání ujal primátor města Zlína Miroslava Adámek, který poté delegaci pozval na prezentaci fotografií zaměřených na funkcionalistickou architekturu města, kulturní vyžití a sport.V rámci společenské konverzace se velvyslankyně netajila obdivem k baťovské historii Zlína

Je pro mne strašně zajímavé přijet do města Tomáše Bati, který byl vizionář nejenom v obuvnictví, ale vizionář v mnoha složkách života ve své době. Jeho úspěch stojí nejenom za výstavbou města, ale i za filmařinou – prvními filmovými úspěchy ve Zlíně. Je úžasné pozorovat symbiózu, kde se míchá ta obchodní podnikatelská složka města s kulturní,“ uvedla.

Viktoria Li byla velmi potěšena, že letošní dětský filmový festival je zaměřen právě na švédskou kinematografii.

Je pro nás čest být hlavní zemí, na kterou je upřena pozornost na filmovém festivalu, protože pro Švédsko je film a kultura pro děti důležitý element a priorita. To nejdůležitější, co můžeme pro svoji budoucnost udělat je, dát dětem možnost, aby se z nich stali inovativní a přemýšliví lidé. Možná i toto je začátek švédských úspěchů, protože ta první věc, která nás zajímá začíná u dětí,“ vysvětlila.

O dvě hodiny později se ve společenském salonku zlínské radnice dostalo srdečného přijetí i velvyslanci Švýcarské konfederace v ČR Jeho Excelenci Markusi-Alexandru Antoniettimu. Setkání primátora města Zlína se švýcarským diplomatem v tomto případě nebylo první. Naposledy se setkali v rámci jeho několikadenní návštěvy ve Zlínském kraji v roce 2010.

Společnému dialogu v tomto případě kromě regionálních obchodních vztahů se Švýcarskem dominovalo téma budoucí spolupráce města Zlína a Möhlinu. Právě toto švýcarské město má historickou spojitost se Zlínem. V reakci na zvyšování dovozních cel a ochranu místních trhů vládní politikou zde firma Baťa v roce 1932 založila vlastní pobočku. Na toto propojení naváží v sobotu 27. května dnešní představitelé těchto měst, a to  uzavřením dohody o partnerství. Stane se tak v rámci Dne Česko-švýcarského přátelství v Baťově vile a Möhlin se tak přiřadí k devíti partnerským zahraničním městům města Zlína.

Misi ze Švédska a Švýcarska zakončil zápis obou diplomatických zástupců těchto států do pamětní kroniky návštěv.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru