Česky

Česky

English

menu
zavřít

Referendum o vodárenství: stanovisko ministerstva „rozcupovalo“ navržené otázky

29. 8. 2018

Aktuality

7

Zlín – Dvě ze tří otázek jsou v rozporu s právními předpisy, třetí je nevhodně formulovaná. Právní názor Ministerstva vnitra ČR „rozcupoval“ otázky, které navrhli organizátoři referenda s vodárenskou tématikou.

Ilustrační foto

Zlín – Dvě ze tří otázek jsou v rozporu s právními předpisy, třetí je nevhodně formulovaná. Právní názor Ministerstva vnitra ČR „rozcupoval“ otázky, které navrhli organizátoři referenda s vodárenskou tématikou.

„O znění otázek se měli pořadatelé referenda předem poradit. Neudělali to a tohle je důsledek. Je mi to líto vůči těm tisícům lidí, kteří v dobré víře referendum k vodě podpořili. Bohužel, podepisovali se pod něco, o čem se nedá hlasovat,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Organizátorem sběru podpisů nutných pro vyhlášení referenda (musí jich být minimálně 6 190) je předseda Bytového družstva Podlesí (BDP) Pavel Sekula. Jeho snahou je spojit hlasování s komunálními volbami 5. a 6. října, ve kterých kandiduje za SPD - Tomio Okamura. Petiční archy přinesl na radnici ke kontrole v úterý. „Špatně formulovanými otázkami vlastně snahu o vyhlášení referenda degradoval na pouhou politickou kampaň. Třeba  já osobně s referendem jako takovým problém nemám, názory lidí na správně položené otázky by mne zajímaly. Pan Sekula teď bude samozřejmě hledat viníka za tato svá pochybení a bude alibisticky obviňovat radnici z obstrukcí, s čímž už začal,“ uvedl náměstek primátora Patrik Kamas s tím, že přes všechny nedostatky se budou zastupitelé na svém posledním zasedání 13. září v tomto volebním období aktivitou Pavla Sekuly a spol. zabývat. „Z úcty k lidem, které situace kolem vody na Zlínsku zajímá, a kteří se přitom stali součástí politické kampaně,“ vysvětlil.

Místní referendum nelze uspořádat, jestliže je položená otázka v rozporu s právními předpisy nebo jestliže by rozhodnutí v místním referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy. Což je problém hned u dvou dotazů, ve kterých se organizátoři snaží ovlivňovat konání představenstva akciové společnosti Vodovody a kanalizace Zlín. „Nikdo není oprávněn udělovat představenstvu pokyny týkající se obchodního vedení,“ píše se ve stanovisku ministerstva. Město Zlín navíc nemá přímý vliv na vedení společnosti. Je pouze jejím největším akcionářem, když vlastní cca 46 procent akcií. Ty mu však neumožňují VaK Zlín ovládat.

Snaha spojit referendum s místními volbami se objevila už v roce 2014. Tehdy měl být tématem hazard na území města. Organizátoři však nestihli dodat včas požadovaný počet podpisů a referendum se tak uskutečnilo až v lednu dalšího roku. Jeho výsledek byl ale kvůli malému zájmu občanů neplatný. 

Pavel Sekula vedl se městem Zlínem a jeho představiteli hned několik sporů ohledně účetnictví BDP. Všechny spory, které sám vyvolal, u soudů různých instancí prohrál. Město Zlín nedávno podalo ve věci hospodaření bytového družstva trestní oznámení, kterým se nyní zabývá Policie ČR. Například za rok 2017 totiž existují výhrady k pohledávce ve výši 41 949 000 Kč.

 

Otázky pro referendum předložené petičním výborem:

1/ Má statutární město Zlín jako ovládající osoba Vodovodů a kanalizací Zlín a.s. (dále jen VaK Zlín) na nejbližší valné hromadě VaK Zlín uložit jeho vedení prosazovat samostatné provozování vodohospodářské infrastruktury VaK Zlín a za tímto účelem neprodlené ukončení smluv s Moravskou vodárenskou a.s.?

2/ Má statutární město Zlín odvolat na nejbližší valné hromadě VaK Zlín stávající členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit těmto členům realizovat výsledky referenda?

3/ Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská a.s.?

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru