Česky

Česky

English

menu
zavřít

Rekonstrukce hradu Malenovice se blíží ke konci. Otevře v červnu

29. 3. 2018

Aktuality

12

Zlín – Rekonstrukce hradu Malenovice se po roce a půl blíží ke konci. Historicky a hlavně stavebně velmi ceněnou budovu ještě čekají poslední stavební práce, úklid a přesun exponátů zpět z depozitářů.

hrad-malenovice.jpg

Zlín –Rekonstrukce hradu Malenovice se po roce a půl blíží ke konci. Historicky a hlavně stavebně velmi ceněnou budovu ještě čekají poslední stavební práce, úklid a přesun exponátů zpět z depozitářů. Zahájení letošní sezóny hrad plánuje na měsíc červen.

Při zřejmě nejrozsáhlejší rekonstrukci malenovického hradu v novodobé historii řešila stavební firma řadu problémů, zejména z důvodu narušené statiky. Mezi stěžejní rekonstrukční práce tak patřilo například příčné i podélné zpevnění stavby ocelovými lany, odvodnění nádvoří nebo oprava fasády. Současně prošly částečnou rekonstrukcí i některé prostory hradu, které ještě donedávna sloužily jako depozitáře či pracovny Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ty byly přestěhovány a dnes už se chystají plány na konkrétní využití uvolněných prostor v dalších letech.

Do svých původních prostor se vrátí oblíbená expozice Zvířata na Zemi a člověk, kromě toho do budoucna počítáme například s rozšířenou archeologickou nebo mineralogickou expozicí, s novou podobou výstavy malenovických řemesel a také s novými prostorami pro krátkodobé výstavy,“ sdělil ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec.

Po ukončení stavebních prací přijde na řadu úklid a poté velmi rozsáhlé stěhování exponátů. Tentokrát z depozitářů zpátky na hrad.

„Jedná se o nesmírně náročný úkol, jak s ohledem na množství předmětů, které se počítají na tisíce, tak s ohledem na samotný objekt, v němž přemístění několika tun materiálu bude muset proběhnout pouze ručně,“ vysvětlila Silvie Lečíková ze zlínského muzea.

Společně s hradem se veřejnosti také otevře hradní hájenka a její stálá expozice Dřevo, proutí, sláma včetně sezónní výstavy vizovického pečiva.

Hrad Malenovice byl založen ve 2. polovině 14. století bratrem otce vlasti Karla IV., moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu, později ještě barokně upravené. V jeho držení se vystřídala řada šlechtických rodů (např. Tetourové z Tetova, Lichtenštejn - Kastelkornové, Salm - Neuburkové), posledními majiteli byli v letech 1804-1945 Šternberkové. V roce 1953 získalo malenovický hrad tehdy nově vzniklé krajské muzeum, dnes Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru