Česky

Česky

English

menu
zavřít

Rekonstrukce památníku hrdinů je u konce. Město zve na jeho slavnostní odhalení

22. 9. 2017

Aktuality

18

Zlín – Necelý půlrok trvající rekonstrukce Památníku obětem 2. světové války v parku Komenského je u konce.

Památník padlým

Zlín – Necelý půlrok trvající rekonstrukce Památníku obětem 2. světové války v parku Komenského je u konce. Jeho slavnostní odhalení se uskuteční 27. září ve 14:00 hodin a bude spojeno s předáním plaket Péče o válečné hroby.

Špatný stav pomníku nad válečným hrobem zapříčinilo jednak působení přírodních vlivů, ale škody způsobili i vandalové a osoby, které –  ačkoli se jedná o pietní místo – vstupovaly na zákryt ostatkové části. Na jaře tohoto roku se pomník dočkal plánované komplexní rekonstrukce, která si vyžádala jak stavební, tak restaurátorské práce.

„Stavební část rekonstrukce zahrnovala odstranění původní žulové dlažby a její nahrazení novou dlažbou ve shodném formátu, vyspravení železobetonové desky a provedení hydroizolačního nátěru,“ sdělil vedoucí Odboru realizace investičních akcí Magistrátu města Zlína Leopold Bednařík.

Záchrany architektonických prvků a sochy partyzána se pak ujala restaurátorka Radka Levínská. Podle jejích slov restaurátorské práce zahrnovaly zejména očistu žulových prvků, výměnu roztržených bloků a doplnění chybějícího materiálu umělým kamenem. U povrchu  panelů se jmény obětí bylo nezbytné jejich přeleštění a  obnova písma.

U bronzové sochy partyzána restaurátorka odstranila nežádoucí vrstvy koroze, barevně řízenou korozí (patinováním) upravila povrch a doplnila chybějící sumku. V konečné fázi povrchových úprav opatřila leštěné plochy vrstvou vosku.

Na závěr byly všechny prvky opatřeny aplikací adekvátní ochranné vrstvy, aby mohly lépe odolávat zátěži klimatických podmínek a městského prostředí,“ doplnila Radka Levínská.

Slavnostního ceremoniálu při odhalování zrekonstruovaného Památníku obětem 2. světové války se zúčastní představitelé města Zlína, Zlínského kraje, Krajského vojenského velitelství, Policie ČR, Generálního konzulátu Ruské federace a Ministerstva obrany ČR. Právě poslední zmiňovaná instituce Ministerstvo obrany ČR se na opravě památníku i finančně podílela. Z celkové sumy přesahující jeden milion sto tisíc korun přispělo ministerstvo dotací ve výši 700 tisíc korun.

Ministerstvo obrany ČR u této příležitosti také udělí plakety Péče o válečné hroby, a to na základě návrhu statutárního města Zlína. Budoucí nositelé tohoto ocenění – jednotlivci nebo právnické osoby – se významným způsobem zasloužily o péči, údržbu a úpravu válečných hrobů anebo se významně angažovaly v oblasti péče o válečné hroby.

V hodinovém programu u památníku vystoupí také pěvecky sbor Imagine, o své práci na jeho obnově pohovoří restaurátorka a zazní čtení ze vzpomínek občanů na osvobozování Zlína.

Ve válečném hrobě Památník obětem 2. světové války jsou pohřbeny oběti osvobozovacích bojů v blízkém okolí města Zlína.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru