Česky

Česky

English

menu
zavřít

Restaurátoři prověřují původní vzhled fasády zámku

15. 3. 2018

Aktuality

23

Zlín – U venkovních zdí zlínského zámku se v minulých dnech objevilo posuvné lešení. Nepohybují se na něm však zedníci, ale několik odborníků s kladívky...

img-3065.jpg

Zlín – U venkovních zdí zlínského zámku se v minulých dnech objevilo posuvné lešení. Nepohybují se na něm však zedníci, ale několik odborníků s kladívky. Důvod je jednoduchý. Uskutečnil se zde takzvaný stratigrafický průzkum. Ten spočívá ve zkoumání jednotlivých barevných vrstev omítek a maleb tak, jak byly v minulosti postupně nanášeny.

„Cílem tohoto průzkumu je zjistit původní barvy nátěrů. Zatím se ukazuje, že nynější barvy se velmi blíží těm původním z doby poslední přestavby objektu. Výsledek průzkumu poslouží jako podklady pro plánování oprav zámku,“ vysvětlila Magda Bodanská, restaurátorka nástěnných maleb.

Zámek byl původně gotická tvrz, která byla přestavěna ve druhé polovině 16. století do renesanční podoby. Ve 2. polovině 18. století proběhla přestavba do barokní podoby. Naposledy byl vzhled změněn počátkem 20. století. V roce 1929 koupilo zámek město Zlín. I tento prodej však provázel netradiční postup. Zámek sice oficiálně kupovalo město Zlín, které zastupoval starosta Tomáš Baťa, peníze na odkup však neposkytla městská kasa, ale právě Tomáš Baťa tentokrát z pozice majitele firmy.  

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru