Česky

Česky

English

menu
zavřít

S rozvojem otevřených dat a eGovernmentu pomáhá i město Zlín

10. 7. 2019

Aktuality

7

Zlín - Město Zlín se spolu s několika málo dalšími městy a obcemi zapojilo do pilotní fáze projektu „Otevřené formální normy a otevřená data obcí“.

Budova Magistrátu města Zlína

Zlín - Město Zlín se spolu s několika málo dalšími městy a obcemi zapojilo do pilotní fáze projektu „Otevřené formální normy a otevřená data obcí“. Otevřenými daty se rozumí veřejně přístupné informace, které jsou strojově zpracovatelné, vhodné pro užití v aplikacích a opatřeny neomezenými podmínkami užití. Kromě Zlína se do testování projektu zapojili i ve městech Kolín, Slaný, Trutnov a v obci Dolní Břežany.

„Otevřená data a formální normy jsou součástí digitalizace státní správy. Publikovat otevřená data znamená zveřejnit data na internetu tak, aby je především odborná veřejnost mohla snadno zpracovávat,“ upřesnil zlínský radní Jiří Jaroš.

V současné chvíli došlo ke shodě pro několik málo obecných oblastí, které spravuje každá obec, jako například seznamy kulturních akcí, seznamy budov obce, seznamy významných a zajímavých míst v obci apod.

„Chtěli bychom dané standardy společně nadefinovat, pomoci obcím je publikovat ve formě otevřených dat a chtěli bychom zajistit jejich konkrétní užití v nějaké nové či stávající službě. Od této činnosti si slibujeme rozšíření publikace dat obcí ve standardizované podobě napříč obcemi ČR,“ vysvětlil Jakub Malina z Odboru Hlavního architekta eGovernmentu

Ministerstva vnitra ČR

V současné fázi se chtějí autoři zaměřit na snadno dostupné datové sady, s jejichž publikací by neměl být žádný technický ani jiný problém. Cílem nynější fáze tedy není otevřít co nejširší data, ale vyzkoušet si spolupráci na tvorbě standardů a publikaci podle těchto standardů. Hlavním přínosem současné spolupráce by mělo být nastartování procesů napříč obcemi.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru