Česky

Česky

English

menu
zavřít

Scénáře, náměty, filmy. Město začne podporovat filmovou tvorbu

22. 5. 2017

Aktuality

10

Zlín – Podpora vzniku scénářů, námětů, ale také samotných audiovizuálních děl. S těmito záměry byl založen Filmový fond statutárního města Zlína. I on má pomoci vytvořit...

Foto z filmu Intimity, která město Zlín také podpořilo

Zlín – Podpora vzniku scénářů, námětů, ale také samotných audiovizuálních děl. S těmito záměry byl založen Filmový fond statutárního města Zlína. I on má pomoci vytvořit z města a jeho okolí žádanou lokalitu a ještě více jej zapsat na filmovou mapu.

Vznik Filmového fondu již odsouhlasila rada města. Fungovat začne od počátku příštího roku. „Uvědomujeme si důležitost podpory filmového průmyslu ve Zlíně jako města s bohatou filmovou historií. Zřízení tohoto fondu je jedním ze způsobů, jak zde zachovat a dále rozvíjet tradiční odvětví kreativního průmyslu, a v neposlední řadě také zatraktivnit Zlín a jeho potenciál v oblasti audiovize,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.

Z fondu bude poskytována návratná finanční výpomoc nebo dotace na základě vyhlášeného programu, a to na vznik námětů a scénářů, které čerpají z historie či současnosti města Zlína. Podpora je určena také audiovizuálním dílům, která se budou realizovat na území města Zlína, nebo budou zobrazovat jeho historii či současnost. „Obě kategorie, jak náměty a scénáře, tak audiovizuální díla budou mít svá vlastní hodnotící kritéria. Hodnotit se bude například originalita námětu, lokace, využití místní filmové infrastruktury, ale také zapojení veřejnosti Zlína a studentů lokálních filmových škol,“ popsal náměstek primátora Jiří Korec, do jehož kompetencí patří kultura.

Přijaté žádosti bude hodnotit a doporučovat ke schválení orgánům města Zlína správní rada fondu, která bude z nadpoloviční většiny tvořena externími odborníky z oblasti audiovize. Složení této rady však v této chvíli ještě není známé, stejně jako objem finančních prostředků. Ten bude předmětem jednání o rozpočtu roku 2018.

S propagací fondu směrem k odborné komunitě pomůže filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE. „Díky zpětné vazbě od producentů víme, že zřízení fondu hraje v podpoře audiovizuální tvorby hlavní roli. Proto tento krok města Zlína velmi oceňujeme. Filmová kancelář eviduje už nyní zájem více než jedné desítky filmových subjektů, pro které bude informace o novém zlínském fondu zajímavá,“ doplnil Jindřich Motýl, jeden ze zakladatelů ZLÍN FILM OFFICE.  

Možnost získat od města Zlína na filmový projekt finanční příspěvek hodnotí pozitivně také druhý ze zakladatelů filmové kanceláře Martin Růžička: „Pokud chce město Zlín ovlivňovat kvalitní prezentaci města v nově natáčených filmech, podpora vývoje scénářů je bezpochyby tou správnou cestou. Náměty jsou koneckonců samotným počátkem vzniku filmových projektů. Věřím, že ve vztahu ke Zlínsku nebudou mít filmaři o inspiraci k námětům nouzi,“ konstatoval.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru