Česky

Česky

English

menu
zavřít

Skončila první část Zlín Film Festivalu. Online ji sledovali diváci v Česku i zahraničí

3. 6. 2021

Aktuality

8

Zlín – Zlín Film Festival má za sebou první, jarní část.

Filmy ze zlínského festivalu mohly vidět děti v Indii

Zlín – Zlín Film Festival má za sebou první, jarní část. Vůbec poprvé využili organizátoři online platformu a pro živé vysílání i speciálně vybudované studio.  Díky projektu „Česká animace letí do světa“ mohly vybrané filmy sledovat děti z celé republiky, ale i v dalších sedmi zemích.

Jejich zájem předčil naše očekávání. Dohromady u našich filmů a pořadů strávili diváci téměř 120 tisíc minut, což představuje přes 82 dnů,“ uvedla výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová. Zájem byl i o program pro školy, kterého se zúčastnilo 40 škol, z toho dvě třetiny byly mimo zlínské.

Kromě dětí v České republice měli možnost sledovat festivalové animované pásmo pod názvem „České animace letí do světa“ i desetitisíce dětí ve světě včetně znevýhodněných dětí v Indii. „Díky spolupráci se spřátelenými zahraničními filmovými festivaly a Českými centry v těchto zemích se mohly s českou animovanou tvorbou seznámit také v Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Turecku, na Kubě a Ukrajině. Máme z toho radost, je to nebývalý projekt a skvělá reprezentace pro českou kinematografii,“ uvedl Čestmír Vančura a doplnil, že v době ukončení festivalu v ČR překročila sledovanost festivalového animovaného pásma v zahraničí hranici padesáti tisíc dětí.

Právě jsem viděl animáčky ze zlínského festivalu. Jsou opravdu dobré a kreativní. Moc se mi líbí,“ potvrzuje v zaslaném videu devítiletý Rishit Goel z indické školy Shemrock v Mohali

 Historii i současnost filmu ve Zlíně připomněl celodenní stream hned úvodní den festivalu. Komponovaný pořad „Zlínský film žije, Aneb točíme už 85 let!“ dokázal, že Zlín je už zase filmovým městem. „Ve Zlíně se opravdu zase točí. Dá se říci, že máme velmi dobře našlápnuto a lidé v branži spolu kooperují,“ vyzdvihla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a doplnila: „Náš region je schopný vytvořit příležitosti a podmínky pro filmaře. Navíc zlínské školy vychovávají studenty, kteří jsou schopni a ochotni, se na natáčení podílet.“ Záznam tohoto i dalších neplacených pořadů z festivalového studia je i nadále k dispozici v archivu festivalové televize.

I přesto, že byl festival online, zavítala v jeho průběhu do Zlína celá řada významných hostů. Ať už to byl Petr Tichý, ředitel Barrandov Studia, které letos slaví 90 let od svého založení, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, předseda Technologické agentury ČR Petr Kovalinka, účastníci živých besed, jako například komiksový recenzent Ondřej Král a zástupci fanoušků ze skupiny Potterfan, režiséři, producenti a další filmoví odborníci.

Neodmyslitelnou součástí festivalu je předávání cen. Ve Zlíně byly během jarní části festivalu vyhlášeny hned dvě. Filmovou cenu TA ČR spolu udělují Technologická agentura ČR a Zlín Film Festival. Za popularizaci vědy mezi mládeží se letos rozhodli ocenit Národní muzeum. Vyhlášeny byly i ceny ECFA určené nejlepším evropským dětským filmům. Oceněny byly litevský krátký film Matilda a náhradní hlava, francouzský dokument Zítřek je náš a celovečerní snímek Marona, který vznikl ve francouzsko-rumunsko-belgické koprodukci.

Část festivalu se odehrála i na živo přímo ve Zlíně. Po loňském úspěchu připravili organizátoři v rámci festivalu autokino. To nabídlo tři filmové projekce, které byly vyprodány do posledního parkovacího místa. V OZC Zlaté jablko pak proběhla výstava výtvarných děl zrakově postižených dětí a mládeže z Mezinárodní výtvarné soutěže Radost tvořit a také expozice 24. Salonu filmových klapek. Tím ve Zlíně odstartovala Klapka tour, výstavu pak dále budou mít příležitost zhlédnout návštěvníci v Olomouci, Mladé Boleslavi a Brně. Poté se klapky vrátí do Zlína, kde se v rámci podzimní části festivalu uskuteční jejich dražba.

Druhá část 61. Zlín Film Festivalu se uskuteční od 9. do 15. září v obvyklém formátu, tedy s klasickými projekcemi soutěžních i dalších filmů a doprovodným programem korespondujícím s nosným tématem letošního ročníku, kterým je „Literatura ve filmu“.

Více na www.zlinfest.cz

 

Zdroj: Zlin Film Festival

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru