Česky

Česky

English

menu
zavřít

Sledujte jízdní řády MHD. Od července v nich bude několik změn

24. 6. 2021

Aktuality

205

Zlín ­ Od 1. července budou platit v síti MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice nové jízdní řády.

Změna jízdních řádů

Zlín ­ Od 1. července budou platit v síti MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice nové jízdní řády. V rámci nich došlo k několika změnám, na které dopravní podnik upozorňuje cestující. Změní se například názvy několika zastávek, v síti se bude objevovat častěji linka 1, zmizí některé minimálně využívané spoje a jiné naopak přibydou, v nočním provozu se už nebude objevovat autobus, ale jen trolejbusy nebo bude více zastávek na znamení.

„Na cestující nečekají žádné převratné změny. Ale k drobnějším úpravám dochází, a tak by měl každý cestující na přelomu června a července věnovat určitý čas prohlídce nově vyvěšeného nebo na internetu zveřejněného jízdního řádu, aby si byl jist, kdy má přijít na zastávku a kterým spojem se má šanci dostat včas do cíle svých jízd,“ poznamenal vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek. Na zastávkách se nové jízdní řády objeví asi tři dny před začátkem jejich platnosti.

Na odjezdy konkrétních spojů se cestující musí podívat do jízdních řádů. Výraznější změnou bude skutečnost, že všechny trolejbusy končící na smyčce Příluky budou od července označovány jako samostatná linka č. 1 (nikoli již linka 11E). V Otrokovicích bude šest spojů denně na lince 70 zajíždět na novou zastávku Otrokovice-Trelleborg v severovýchodní části průmyslového areálu Toma (viz samostatná tisková zpráva DSZO). Změní se některé písmenné poznámky ke spojům, celkový počet poznámek se sníží a budou více vycházet z určitého logického systému. Noční dopravu ve Zlíně a Otrokovicích už nebudou zajišťovat dva trolejbusy a jeden autobus, ale tři trolejbusy. Přispěje to k ekologizaci provozu, lidé v noci ocení, že zejména hlučnost trolejbusu je mnohem nižší než autobusu. O víkendu přibydou dva noční spoje z centra Zlína na sídliště Jižní Svahy, v pracovních dnech jeden spoj.

Z důvodu přehlednosti i pro náhodné mimo zlínské cestující se změní názvy několika zastávek. Místo dosavadní zastávky Štípa-požární zbrojnice, která měla označníky na třech místech, vzniknou tři zastávky s novými názvy: Štípa-družstvo, Štípa-Pod Větřákem a Štípa-U Potoka. Zastávka autobusů linek 38 a 70 před budovou DSZO se již nebude nazývat Baťova nemocnice, ale Baťova nemocnice-vozovna. Z dosavadní zastávky Velíková bude nově Velíková-Dolní konec. Přibude samostatný název zastávky Kostelec-lázně-Zlínská. Místo Bartošova čtvrť-Kneslova bude jen Kneslova a zastávka Bartošova čtvrť-škola se bude nově jmenovat Škola Dřevnická. Přibyde také několik zastávek na znamení: Kostelec-lázně, Kostelec-lázně-Zlínská, Kostelec-střed, Trávníky (ve směru do centra) a Letná-škola (ve směru do centra).

Od 1. července až do konce srpna budou trolejbusy a autobusy jezdit podle tzv. letních či prázdninových jízdních řádů, tedy s určitým kapacitním omezením, které odpovídá nižší poptávce po dopravě zejména z důvodu uzavřených škol. „Stejný jízdní řád ale tentokrát bude platit automaticky i ve všech dalších pracovních dnech bez školního vyučování během celého roku,“ upozornil Pavel Nosálek.

Rozsáhlejší úpravy jízdních řádů MHD realizuje Dopravní společnost Zlín – Otrokovice na začátku letních prázdnin každoročně. Předchází tomu nejméně půlroční období dílčích dopravních průzkumů, konzultace s velkými zaměstnavateli, školami a úřadovnami místních částí. Návrh změn schvalují zástupci Zlína i Otrokovic. Konstruktér jízdních řádů potom všechno převede do grafikonů, zastávkových jízdních řádů, služebních jízdních řádů i elektronických systémů. Musí se tomu přizpůsobit také turnusové rozvrhy práce řidičů. Byly zpracovány rovněž nové plánky sítě.

Zdroj: DSZO

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru