Česky

Česky

English

menu
zavřít

Slunce pálí, ale ve vozidlech MHD je díky klimatizaci příjemně

30. 6. 2017

Aktuality

14

Zlín - Přibližně čtvrtina ze všech vozidel MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice je v současné době vybavena klimatizačními jednotkami. Cestující to...

Město Zlín má moderní MHD

Zlín - Přibližně čtvrtina ze všech vozidel MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice je v současné době vybavena klimatizačními jednotkami. Cestující to ve dnech s tropickými teplotami velmi oceňují.

V roce 2012, kdy Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, pořídila do svého vozového parku první autobusy s klimatizací, to mohlo vypadat jako riskantní rozhodnutí. V Česku tehdy ještě žádný městský dopravní podnik klimatizované vozy neprovozoval. Za pouhých pět let je ale situace jiná. Klimatizované autobusy i trolejbusy doplňují vozové parky ve více městech, už to není žádná rarita. A ve Zlíně a Otrokovicích dnes tvoří zhruba čtvrtinu vozového parku. Klimatizaci má nyní 15 trolejbusů a 8 autobusů DSZO.

„Cestující si na klimatizaci v našich autobusech a trolejbusech rychle zvykli a ve své většině ji vítají. Shodují se v názoru, že cestování s nimi je za letního horkého počasí příjemnější. A nám záleží na kultuře cestování, proto budeme klimatizovaná vozidla nakupovat i v budoucnu,“ říká ředitel DSZO Josef Kocháň.

Pokud předpověď počasí avizuje vyšší teploty, pracovníci DSZO vypravují na linky všechna klimatizovaná vozidla, která mají v depu a u kterých zrovna neprobíhá v dílnách nějaký servisní zásah. Jestliže jezdí na linkách mimo špičku 42 trolejbusů a autobusů a jestliže je z nich 23 klimatizovaných, znamená to, že příjemnější klima čeká na cestující už ve více než polovině nasazených vozů.  

Klimatizace se ve vozidlech zapíná, když teplota v salonu pro cestující dosáhne26 stupňů Celsia.

Klimatizační jednotky ve všech vozidlech prošly v DSZO po zimě kontrolou a potřebnou údržbou. „Provedeme diagnostiku, odsajeme chladicí médium a znovu je napustíme, případně doplníme jeho množství, vyměníme pylové a prachové filtry, vyčistíme a vydezinfikujeme výměník tepla, aby se v něm neměly možnost množit bakterie,“ popsal péči o klimatizaci vedoucí údržby vozidel DSZO Antonín Červenka.

„Jestliže někdo městskou dopravu běžně nepoužívá, jen ať se některým z našich klimatizovaných vozidel sveze. Přesvědčí se, že kultura cestování v MHD je dnes přece jen o hodně výš, než na jakou byl zvyklý třeba v době svého mládí,“ dodal ředitel DSZO.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru