Česky

Česky

English

menu
zavřít

Slunovraty Petra Nikla dnes na ČT art. Dokument podpořilo město Zlín

14. 9. 2022

Aktuality

105

Zlín – Časosběrný dokumentární film České televize o zlínském rodákovi Petru Niklovi se chystá na premiéru. Dnes 14.9.2022 ve 20:15 hodin pořad odvysílá televizní stanice ČT art. Dokument Slunovraty Petra Nikla v režii Pavla Jiráska vznikl za finanční podpory města Zlína.

Film Slunovraty Petra Nikla zachycuje osobitost a neopakovatelný způsob myšlení předního českého hudebníka, performera, básníka a malíře Petra Nikla. Jedná se o barvitý portrét této výjimečné osobnosti českého výtvarného a divadelního umění. Tématem filmu jsou Niklovy zlínské kořeny, včetně jeho inspiračních zdrojů a rodinných vazeb. Inspirací největší mu byla bezesporu tvorba jeho maminky Libuše Niklové, která byla světově známou designérkou hraček.

Koncept dokumentu je založen na 9 oblastech jeho tvorby, z nichž každá je zároveň natáčecí situací a každá z nich je natočena ve specifickém žánru. Tedy herecké i obrazové stylizaci: loutky, knihy, obrazy, grafické listy, hudba, inscenovaná fotografie – maska + převlek, performance, interaktivní projekt, umění času. To vše doprovází osobitá a originální životní výpověď Petra Nikla, který se ohlíží nad svým dosavadním životem, uplynou kariérou a dává pomyslné vize cesty, kam se bude ubírat v budoucnosti.

Pro město Zlín umělec v minulosti koncipoval nepřehlédnutelnou interaktivní výstavu – Orbis Pictus Play Zlín. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírce Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Film Slunovraty Petra Nikla mohla vidět veřejnost v předpremiéře na letošním ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Statutární město Zlín podpořilo vznik dokumentu částkou 121 tisíc korun vč. DPH.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru