Česky

Česky

English

menu
zavřít

Smutné výročí. 15. března obsadili Zlín vojáci Wehrmachtu

15. 3. 2017

Aktuality

3

Zlín - 15. března 1939 se obyvatelům Zlína naskytl prapodivný pohled. Po leteckém průzkumu se začala ve Zlíně usazovat posádka německé armády...

Německá armáda obsazuje Zlín

Zlín - 15. března 1939 se obyvatelům Zlína naskytl prapodivný pohled. Po leteckém průzkumu se začala ve Zlíně usazovat posádka německé armády. Z tehdejších vyjádření je patrné, že propaganda pracovala na plné obrátky.

„Nepřišli jsme jako dobyvatelé a přejeme si co nejlepší poměr mezi námi a českým obyvatelstvem, kterého si vážíme. Přál bych si, aby pocit vzájemné pospolitosti ovládl nás všechny," prohlásil pro tehdejší tisk Werner Hühner, velitel pětadvacátého pěšího pluku a velitel města Zlína. V novinách se začala objevovat hesla jako „Žádost prezidenta, Naše země pod ochranou Německa" nebo „Klid a společnou tvořivou a svornou práci". K propagandě byla využita i změna pravidel silničního provozu pod heslem „Všichni doprava". Samotný Zlín byl obsazen kolem půl čtvrté ze směru od Fryštáku. Již kolem 14. hodiny nad ním provedlo průzkum několik německých letadel. Ve sněhové plískanici pak nastala poněkud trapná situace s německým velitelem, kterého představitelé města nepřišli přivítat a doprovodit na radnici.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru