Česky

Česky

English

menu
zavřít

Snadnější parkování. Ve Zlíně si řidiči oblíbili placení kartou

22. 5. 2018

Aktuality

208

Zlín - Zhruba každá osmá platba za parkovací místo v centru Zlína je provedena kartou. Řidiči si relativně novou možnost úhrady rychle zvykají a Zlín je v podílu...

Parkovací automat.jpg

Zlín - Zhruba každá osmá platba za parkovací místo v centru Zlína je provedena kartou. Řidiči si relativně novou možnost úhrady rychle zvykají a Zlín je v podílu bezhotovostních plateb na špičce. Kromě zásadního zvýšení uživatelského komfortu mají navíc nové automaty potenciál pro další využití v rámci konceptu Smart City. 

Ve Zlíně, stejně jako ve všech srovnatelných městech, je počet parkovacích míst v centru velmi omezený. Aby se tak dostalo na co nejširší okruh řidičů, je využívání parkovacích míst regulováno zpoplatněním, které má motivovat jen ke krátkodobému parkování. V ulicích Zlína je regulováno parkování mimo jiné na ulicích Sadová, Kvítková, Hradská či třídě Tomáše Bati. Celkem je pak k dispozici 18 parkovacích automatů.

„V loňském roce Technické služby Zlín parkovací automaty vyměnily a instalovaly nové, které mimo jiné umožňují platbu bezhotovostní formou. Řidiči si na komfort rychle zvykají, aktuálně je podle našich statistik kartou uhrazeno 13 procent plateb. To nás řadí ve srovnání s obdobně velkými města na špičku. Jsme navíc přesvědčeni, že tuto možnost budou řidiči postupně využívat stále častěji,“ přiblížil nedávnou investici do zvýšení komfortu náměstek primátora Patrik Kamas, do jehož kompetence Technické služby Zlín spadají.

Snahou města i Technických služeb Zlín je zabránit regulací tomu, aby parkovací místa v centru sloužila jako odstavné plochy pro celodenní parkovaní. „Výběr parkovného motivuje řidiče k odstavení vozidla pouze na nezbytně nutnou dobu, potřebnou například pro vyřízení záležitostí na úřadech, návštěvu lékaře či obchodu. Cílem není naplnění městské pokladny, ale zajištění volného parkovacího místa v centru pro každého, kdo jej nutně potřebuje“, zdůraznil Patrik Kamas.

Nové parkovací automaty přitom nabízejí také mnoho dalších funkcí, které mají potenciál pro využití v rámci konceptu Smart City. „Všechny jsou napojeny prostřednictvím sítě na náš informační systém.  Máme tak přehled o jejich stavu a v případě potřeby můžeme ihned zjednat nápravu,“ podotýká ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch s tím, že sazby parkovného a také zvýhodnění obyvatel s trvalým bydlištěm v zóně placeného parkování zůstávají zachovány.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru