Česky

Česky

English

menu
zavřít

Soutěžní dialog na podobu Velkého kina bude zahájen představením města i objektu

3. 12. 2019

Aktuality

7

Zlín - Úvodním workshopem, na kterém si účastníci především prohlédnou prostory Velkého kina na vlastní oči, bude zahájen takzvaný soutěžní dialog. Právě z tzv.

velke-kino.jpg

Zlín - Úvodním workshopem, na kterém si účastníci především prohlédnou prostory Velkého kina na vlastní oči, bude zahájen takzvaný soutěžní dialog. Právě z tzv. soutěžního dialogu vzejde vítězný návrh na budoucí podobu a využití Velkého kina po jeho plánované rekonstrukci.

„Soutěžní dialog je sice složitější a časově náročnější než klasická soutěž o návrh, jedná se však o otevřenější postup, který umožní porotě v průběhu soutěže aktivně zasahovat do podoby návrhu. Chtěli jsme také otevřít možnost, aby se mohli snadněji zapojit i zahraniční zájemci,“ vysvětlil důvody zvolení soutěžního dialogu primátor města Jiří Korec. Už v průběhu podzimu tak bylo vybráno několik finálních týmů, které se nyní seznamují s reáliemi Zlína a Velkého kina.

„Účastníci soutěžního dialogu si budou moci Velké kino prohlédnout za účasti statiků, kteří vykonávali průzkum. Také absolvují přednášku ohledně kunsthistorických souvislostí a seznámí se s kritérii památkové ochrany, které bude vyžadovat Národní památkový ústav,“ popsal program úvodního představení Miroslav Adámek, náměstek primátora pro oblast kultury. Své představy k budoucímu využití sdělí také zástupci Kongresového centra a zlínského filmového festivalu.

V soutěžní porotě soutěžního dialogu usednou kromě zástupců města také nezávislí odborníci. Belgický architekt Pierre Hebbelinck, teoretik architektury profesor Vladimír Šlapeta, slovenský architekt Martin Jančok, zlínská architektka Jitka Ressová a kunsthistorička Jana Kostelecká. Na jednotlivých setkáních se soutěžícími budou přítomni také experti, kteří budou průběžně usměrňovat jejich činnost v návaznosti na konkrétní specializace.

Velké kino bylo staticky dimenzováno jako stavba provizorní. Budova utrpěla několik zásahů při bombardování Zlína na sklonku druhé světové války. Během pozdějších přestaveb bylo neúměrně zvýšeno zatížení nosné konstrukce, do které bylo navíc neodborně zasahováno. V důsledku těchto okolností bylo kino v roce 2016 na základě odborného statického posudku uzavřeno.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru