Česky

Česky

English

menu
zavřít

Studenti vyrazili do partnerských měst Zlína

6. 3. 2023

Aktuality

276

Zlín – Partnerská města Zlína – německý Limbach-Oberfrohna a francouzské Romans – propojují studenti. 

Na předchozí spolupráci se spřátelenými městy navázalo po období covidu Gymnázium Zlín-Lesní čtvrť výměnnými pobyty gymnazistů.

Patnáct studentů, kteří si jako druhý jazyk při studiu vybrali němčinu, se na začátku tohoto školního roku vydalo na týdenní návštěvu do města Limbach-Oberfrohna. Ve městě ležícím v Sasku, poblíž města Chemnitz, se mládežníků ujaly hostitelské rodiny, jež pro ně spolu se školou Gerhart-Hauptmann-Mittelschule zorganizovaly zážitky nabitý program. V průběhu pobytu se zlínským studentům dostalo i přijetí na radnici přímo starostou města. I díky podpoře výměnných pobytů ze strany vedení obou měst, přátelství škol trvá více než 25 let.

Pro spřátelené studenty z Německa plánuje gymnázium převzít roli hostitele už tento rok v září.

Pobyt už teď připravujeme společně s rodinami našich studentů, kteří Německo navštívili. Zlínské rodiny poskytnou ubytování, stravu i víkendový program. Vždy chceme návštěvě nabídnout to nejlepší z našeho města a kraje, takže nebude chybět návštěva ZOO, obuvnického muzea a také turistický výlet. Samozřejmě zapojíme německé kamarády i do výuky a společného projektu,“ popsala Marcela Černotíková z Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť, která se na realizaci výměnných pobytů s městem Limbach-Oberfrohna podílí.

Do druhého partnerského města, francouzského Romans-sur-Isère, které se nachází v departementu Drôme v régionu Rhône-Alpes, se letos na zkušenou v rámci projektu Erasmus + vydaly dvě studentky francouzského jazyka. Dvoutýdenní stáž absolvovaly v tomto případě na partnerské střední škole – gymnáziu Lycée du Dauphiné. I z francouzské strany je o výměnné pobyty a spolupráci zájem. S dívkami ze Zlína se setkala radní Philippine Gault.

„Jsme velmi potěšeni, že díky aktivnímu přístupu ředitele Romans International pana Patricka Girault, stejně tak jako ředitele školy Lycée du Dauphiné pana Davida Riste a pedagogům, se povedlo znovunavázat na dřívější dlouholeté součinnosti partnerských měst Romans-sur-Isère a Zlína. Spolupráce bude jistě pokračovat, obě strany si to přejí. Už teď mám naplánovanou další spolupráci. Tentokrát bude hostitelem naše gymnázium, a přivítáme francouzské studentky z Romans na studijní stáži,“ uvedla Iva Adámková, vedoucí předmětové komise francouzského a španělského jazyka Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť.

Družební spolupráce se zahraničními městy začala už za éry Gottwaldova v šedesátých letech. Zahájení partnerství Zlína s Limbach-Oberfrohna se datuje k roku 1965, s Romans začal Zlín spolupracovat o dva roky později.

V současné době má Zlín v osmi evropských zemích devět partnerských měst, se kterými uzavřel smlouvu o partnerství. Velmi oceňuji přístup gymnázia na Lesní čtvrti, který spolupráci s partnerskými i dalšími zahraničními městy aktivně rozvíjí. Díky tomu mají studenti jedinečnou možnost v rámci výměnných pobytů poznávat odlišné kultury a zdokonalovat jazyky. Velmi ráda bych letitá přátelství mezi Zlínem a partnerskými městy přenesla i na úroveň základních škol a mezi školami rozvinula spolupráci,“ nastínila plány Martina Hladíková, náměstkyně primátora města Zlína, která má na starosti oblast školství.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru