Česky

Česky

English

menu
zavřít

Svatomartinské hody na náměstí Míru

7. 11. 2018

Aktuality

26

Zlín - Náměstí Míru se v neděli 11. listopadu stane již podruhé dějištěm Svatomartinských hodů. Úderem 11. hodiny se zde otevře první láhev...

O loňskou akci byl obrovský zájem

Zlín - Náměstí Míru se v neděli 11. listopadu stane již podruhé dějištěm Svatomartinských hodů. Úderem 11. hodiny se zde otevře první láhev letošního svatomartinského vína, která také oficiálně zahájí ochutnávku mladých vín. Připraveny budou i svatomartinská menu od vybraných regionálních restaurací a bohatý doprovodný program pro celou rodinu.

Tradiční oslavy mladého vína a svatomartinské husy zažijí letos již podruhé i obyvatelé Zlína. V neděli 11. listopadu zahájí Svatomartinské hody tradiční průvod sv. Martina, který se svou družinou Martínků ze ZUŠ Zlín vyrazí v 10:30 hodin od zlínského zámku přes centrum města na náměstí Míru.

S příchodem Martina na bílém koni je u nás očekáván nejen první sníh, ale také ochutnávka prvních letošních vín. Právě sv. Martin se svou družinou přiveze ve Zlíně první letošní láhev svatomartinského vína. V loňském roce měly Svatomartinské hody u nás premiéru a byly přijaty velmi pozitivně. Zároveň jsme se museli poučit z tohoto prvního ročníku, jelikož zájem lidí byl větší, než pořadatelé očekávali. Věřím, že nedostatky z loňského ročníku pořadatelé eliminovali a akce tak bude mít o to hladší průběh s pozitivními reakcemi,“ prohlásil primátor statutárního města Zlína Jiří Korec, který na pódiu otevře první láhev letošního vína.

Slavnostním přípitkem společně s návštěvníky přesně v 11:00 hodin hody oficiálně zahájí. Podle tradice se právě tímto okamžikem mohou vína z letošní sklizně začít prodávat a konzumovat.

Na náměstí pak po celý den bude možné vybírat z více než 50 vzorků letošních mladých a  svatomartinských vín od tuzemských vinařů. Zastoupeny budou například značky Zlomek a Vávra, Vinařství Rauš, Pálavské vinohrady, Vinařství Kobylí – Vajbar, Vinařství Hrozínek a Vinotéka u Pešatů a další.

Nebyly by to však pravé hody bez tradičních svatomartinských pokrmů a degustačních menu v čele s husou na různé způsoby. Ty na náměstí Míru představí kuchaři ze zlínských podniků Restaurace U Janků, R-club restaurantu, Pilsner Urquell Original Restaurantu, Home-made by Jana a z kroměřížského Hotelu a restaurantu Octárna. „Kromě klasické úpravy husy se zelím si mohou návštěvníci pochutnat například na několika druzích husích kaldounů, husích paštičkách, trhaném husím mase, různých úpravách zelí a celé řadě dalších specialit,“ láká milovníky dobrého jídla za organizátory Kateřina Martykánová.

Vstup na Svatomartinské hody je zdarma. „Jedinou podmínkou pro ty, co chtějí degustovat víno, je nutnost zakoupení vstupního balíčku za 99 Kč, ve kterém návštěvníci získají speciální skleničku a 4 degustační vzorky,“ uvádí Kateřina Martykánová a dodává: „Skleničky se budou prodávat již od 10. hodiny a doporučujeme všem návštěvníkům zakoupit si ji s předstihem, tak aby byli připraveni na přípitek v 11 hodin.“ Na hodech se degustační vzorky svatomartinského vína budou platit speciální měnou tzv. Svatomartinským tolarem, který si návštěvníci mohou směnit přímo na náměstí - 1 Svatomartinský tolar = 15 Kč. Sklenička zůstává návštěvníkům jako suvenýr z hodů.

Až do večerních hodin se potom návštěvníci mohou bavit u pestrého kulturního programu, která bude spojený se svatomartinskými tradicemi. Na pódiu se představí například moderní cimbálová skupiny HellBand, zlínské dětské folklorní soubory nebo také zlínské kapely Apoaché a TOKYO.  Program doplní i prodej regionálních výrobců, program pro děti.

PROGRAM SVATOMARTINSKÝCH HODŮ

10:00 Zahájení prodeje skleniček

10:30 - 11:00 Příjezd Martina na bílém koni

11:00 - Otevření první lahve svatomartinského vína – slavnostní přípitek

11:30 - 14:30 Cimbálová muzika HellBand

15:00 – 15:50 Interaktivní dětské divadlo Tůdle Nůdle

16:00 – 17:00 Vystoupení ZUŠ Morava

17:30 - 19:00 Koncert zlínské kapely TOKYO

19:00 – 21:00 Koncert kapely Apoaché

21:00 – 22:00 Reprodukovaná hudba, ukončení akce

Více na www.svatomartinskehody.cz

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru