Česky

Česky

English

menu
zavřít

Terezu vystřídala Eliška, Jakub je stále první

22. 1. 2021

Aktuality

12

Zlín – Ve Zlíně se vloni narodilo 2216 dětí, což je o 88 dětí více, než v roce 2019.

Rodná matrika sídlí v budově radnice na náměstí Míru 12

Zlín – Ve Zlíně se vloni narodilo 2216 dětí, což je o 88 dětí více, než v roce 2019. Ne všechny děti ale mají ve Zlíně trvalý pobyt. Z celkového počtu je nových občánků města Zlína, tedy se zapsaným trvalým bydlištěm v našem městě, 658 dětí – 335 chlapců a 323 děvčat. Do knihy narození pracovnice oddělení matrik a ověřování Magistrátu města Zlína zapsaly 1126 chlapců a 1090 dívek. Co se týče jmen, tak největší oblibě se těšilo pojmenování dívek jménem Eliška. Za loňský rok jich přibylo 45 a svým počtem vystřídaly předloňskou vítězku Terezu. V rámci četnosti jmen u novorozených chlapců se i v roce 2020 na prvním místě udrželo jméno Jakub s počtem 64.

Elišku následují ve shodném počtu 35 jména Anna a Natálie, poté Adéla 32, Ema 28 a 20 dívek, které mají ve jméně zapsanou variantu zdvojeného „m“, tedy Emma. Vloni se na vyšších příčkách žebříčku oblíbenosti držela i jména Julie, Tereza, Terezie, Sofie, Karolína a Amálie.

U chlapců se za Jakubem na druhém místě umístilo mužské jméno Matyáš s počtem 52, jméno David si od loňského roku nese 45 chlapců, Vojtěchů je 39 a Filipů 36. Mezi oblíbená jména stále patří i Adam, Jan, Matěj, Lukáš a Tomáš.

Zájem rodičů se upíral i ke klasickým jménům. V rodném listě má nově 13 chlapců zapsáno jméno Václav a ve stejném počtu přibylo i Marií. V loňském ročníku nebudou chybět ani děti se jménem Antonín, Antonie, Josef, Jindřich a František.

Celkem 41 dětem nechali rodiče zapsat dvě jména. Jako druhé jméno v pořadí mají zapsáno například jméno Anna, Marie, Václav, Libuše, Josefína, Jan, Dalin, Maya, Leonor, Thomas, Matyáš, Alexandra nebo Magnus.

Paletu křestních jmen ve Zlíně ozvláštnila i méně obvyklá jména jako je u chlapců například Baltazar, Hugo, Kemal, Kevin, Ravi, Rayan nebo Zachariáš a u děvčat Aida, Ailin, Aurora, Doriana, Encarna, Floriana, Lota, Luna, Meriem, Selina, Zara nebo Zoey. Ne každé jméno, které by chtěli někteří rodiče u svých dětí zapsat, však má správnou pravopisnou podobu, kterou lze podle platné legislativy v České republice do matrik zapsat.

 „V případě, že nastávající rodiče uvažují o pojmenování svého potomka neobvyklým jménem, doporučuji k ověření správné podoby jména matrikou používanou publikaci s názvem, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, od autorky Miloslavy Knappové. Obsahuje na 17 000 českých a cizojazyčných jmen, včetně 3000 doplněných (a to i orientálních, tj. asijských a afrických), která může být při výběru jmen pomůckou, “ poradila vedoucí oddělení matrik a ověřování Odboru občansko-správních agend Magistrátu města Zlína Elena Kovaříková.

Z celkového počtu dětí narozených ve Zlíně se kromě čtyř narozených doma, všechny narodily v Krajské nemocnici Tomáše Bati.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru