menu
zavřít

Tíží nás smogová situace? Trolejbusy ve městě žádné emise neprodukují

27. 1. 2017

Aktuality

2

Zlín - Město Zlín nemá vhodné podmínky pro vyhlašování tzv. nízkoemisních zón. Zejména za smogové situace by však ovzduší ve městě velmi prospělo, kdyby lidé méně často používali osobní automobily a dávali přednost...

Využívejte více MHD, vyzývá město i DSZO

Zlín - Město Zlín nemá vhodné podmínky pro vyhlašování tzv. nízkoemisních zón. Zejména za smogové situace by však ovzduší ve městě velmi prospělo, kdyby lidé méně často používali osobní automobily a dávali přednost městské hromadné dopravě.   

Inverzní počasí posledních dnů a s ním rostoucí koncentrace zejména polétavého prachu ve městech se nevyhýbá ani Zlínu. Bude Baťovo město omezovat automobilový provoz v ulicích nebo umožní lidem používat MHD zdarma?

Radní Josef Novák, který má na starosti oblast dopravy, na toto téma uvedl: „MHD zdarma je jistě jedním z možných nástrojů, jak řešit smogovou situaci. V případě města Zlína je však třeba se zamyslet, nakolik by takové opatření bylo efektivní. Z generelu dopravy víme, že doprava uvnitř města činí asi 32 procent všech jízd. Většinu pak představují jízdy vozidel ze Zlína mimo město nebo naopak z jiných obcí a měst do Zlína. Tyto jízdy by MHD lidem plně nenahradila a nic by na tom v těchto případech nezměnila ani nulová cena jízdenky. Přitom jeden den MHD zdarma by přišel městskou pokladnu asi na 180 tisíc korun.“

Ani pro zavádění tzv. nízkoemisních zón nemá město Zlín vhodné podmínky. „Záleží na konfiguraci a rozvětvení dopravního skeletu, jestli má město alternativní objízdné komunikace, které by řidičům umožňovaly vyhnout se centru. V případě města Zlína, kdy nám hlavní dopravní tepna prochází centrem a kdy žádnou vhodnou objízdnou trasu nemáme, si vymezení nízkoemisní zóny nedokážu představit,“ konstatoval Josef Novák.

Intenzivní automobilová doprava je jistě významným problémem Zlína. Například přes křižovatku ulic Tomáše Bati a Gahurova projede denně až 40 tisíc vozidel.

„Právě v těchto dnech s inverzním počasím a vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší můžeme ocenit moudrost našich předků, kteří už před více než 70 lety vybrali pro Zlín jako hlavní prostředek hromadné dopravy trolejbusy. Za nimi žádné emise v ulicích města nezůstávají,“ poznamenal ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.

„Množství automobilů, které denně projíždějí centrem Zlína, bychom určitě potřebovali snížit. Používání městské hromadné dopravy ke všem cestám uvnitř Zlína je určitě jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout. Snažíme se vytvářet podmínky, aby naše vozidla MHD byla moderní, bezbariérová a jezdila dostatečně často. Pokud se více lidí osobně rozhodne chovat se ekologicky a vymění pro jízdy po městě automobil za trolejbus, jsme určitě schopni potřebným způsobem zvyšovat i přepravní kapacitu MHD. Lidé, kteří projevují takové ekologické uvědomění a nejezdí po městě automobilem, pokud to není nezbytně nutné, si zaslouží naše poděkování,“ dodal radní Josef Novák.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru