Česky

Česky

English

menu
zavřít

Tři členové nové koalice jsou známi: ANO 2011, STAN a ROZHÝBEJME.ZLÍN

11. 10. 2018

Aktuality

21

Zlín – V příštích čtyřech letech povedou s největší pravděpodobností zlínskou radnici hnutí ANO 2011, Starostové a nezávislí (STAN) a uskupení...

Ilustrační foto ze zasedání zastupitelstva města

Zlín – V příštích čtyřech letech povedou s největší pravděpodobností zlínskou radnici hnutí ANO 2011, Starostové a nezávislí (STAN) a uskupení Svobodní Soukromníci Nezávislí – ROZHÝBEJME.ZLÍN. Stále možné je i rozšíření koalice o čtvrtého člena.

„Kolik bude mít nakonec naše koalice členů ukáží až další jednání. Nicméně už nyní, tedy ve třech, máme k dispozici potřebnou většinu v zastupitelstvu města,“ oznámil Jiří Korec z hnutí ANO.

Nově složená koalice by měla mít v 41 členném městském zastupitelstvu 21 hlasů. Devět zastupitelů bude z hnutí ANO, stejný počet zastupitelů dodá hnutí STAN, další tři hlasy zajistí ROZHÝBEJME.ZLÍN. „Zajištěním většiny pro koalici pro nás jednání neskončila. Rádi bychom k nám přizvali ještě jeden subjekt, aby naše uskupení bylo stabilnější,“ prohlásil Roman Kaňovský z hnutí ANO. Dodal, že termín podpisu koaliční smlouvy ještě nebyl stanoven.

Součástí nové koalice zřejmě nebude hnutí Zlín 21. Jeho představitelé opakovaně odmítli trojčlennou koalici s ANO a STAN. Upřednostňují šestičlennou koalici s ODS, KDU-ČSL a Piráty, s touto variantou ale nepočítají ANO a Starostové a nezávislí. „Z mnoha příkladů je patrné, že mnohačlenné koalice se dokáží domluvit jen velmi obtížně, omezena je i jejich schopnost řešit aktuální problémy a ty i v nadcházejících letech určitě nastanou. My chceme pracovat pro město Zlín a ne se zabývat komplikovanými vztahy v koalici,“ vysvětlil Miroslav Adámek z hnutí STAN.

Vícečlenná koalice se ve Zlíně vytvořila v roce 2010, tvořily ji TOP 09 s hnutím STAN, hnutí M.O.R., Zlínské hnutí nezávislých, Věci veřejné a KDU-ČSL. Hned v následujícím roce začaly její činnost komplikovat vnitřní problémy, které vyústily v odchod některých subjektů a v početné personální změny. Velmi stabilní byla naopak dvoučlenná koalice STAN a ANO, která vedla město v letech 2014 – 2018.

V nedávných komunálních volbách prošlo do zlínského zastupitelstva osm subjektů. Nejlepšího výsledku dosáhlo hnutí ANO (zisk 18,81 procenta hlasů), následovalo hnutí STAN (18,58), Zlín 21 (15,05 procenta hlasů – 7 zastupitelů), KDU-ČSL (10,23 – 5 zastupitelů), Soukromníci Svobodní Nezávislí – ROZHÝBEJME.ZLÍN (6,97), ODS (6,83 – 3 zastupitelé), Česká pirátská strana (6,12 – 3 zastupitelé), a SPD (5,59 – 2 zastupitelé).

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Zlín může být svoláno nejdříve na konci října. Do té doby bude jasné jak složení koalice, tak i jméno nového primátora a členů Rady města Zlína.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru