Česky

Česky

English

menu
zavřít

Tři mláďata tygra ussurijského pokřtili Hana Doulová a Miroslav Krobot

12. 9. 2019

Aktuality

29

Zlín - Samba, Uma a Nanu. Tak se od soboty 7. září jmenují dvě samičky a sameček tygra ussurijského ve zlínské zoo. Kmotry se stal herecký manželský pár Hana Doulová a Miroslav Krobot...

dsc-4735.jpg

Zlín - Samba, Uma a Nanu. Tak se od soboty 7. září jmenují dvě samičky a sameček tygra ussurijského ve zlínské zoo. Kmotry se stal herecký manželský pár Hana Doulová a Miroslav Krobot. Tygříci, kteří se narodili na začátku června, patří mezi geneticky nejvzácnější mláďata v chovu tygrů ussurijských. Jejich prarodiče pocházejí z volné přírody, mláďata tak znamenají velký přínos pro evropský chov tygrů ussurijských.

Symbolický křest proběhl přímo u expozice tygrů v asijské oblasti zoo. Tygří koťata zastoupili plyšoví „dvojníci“. Připíjelo se dětským šampaňským a tygříci získali jméno, které jim zůstane po celý život. I když celý den vydatně pršelo, křest si nenechaly ujít desítky návštěvníků zlínské zoo. „O tato mláďata bude v evropských chovech opravdu velký zájem. Máme samečka a dvě samičky, pro jejich matku Tanju je to možná vzhledem k jejímu věku jeden z posledních odchovů. Já bych si proto moc přál, aby alespoň jedna samička u nás ve zlínské zoo zůstala napořád,“ pronesl přípitek při křtu ředitel zoo Roman Horský

Kmotrou samečka se stala Hana Doulová. „Zlínská zoo je pro mě tou nejkrásnější zoologickou zahradou, jakou jsem doposud navštívila. Moc ráda se k vám vracím, je tu pořád něco nového. A chci vám za tuto „roli“ kmotry opravdu poděkovat. Přeji malému tygřímu klukovi, aby byl zdravý, spokojený a užil si svého tygřího života,“  s úsměvem pronesla přání paní Doulová. Režisér a herec Miroslav Krobot prozradil, jak náročný byl výběr jmen pro mláďata. „Doma jsme to řešili asi týden. Nejdříve jsem se chtěl inspirovat skvělými sestřenicemi mé ženy a dát jména Maruna, Jaruna a Věruna, ale to neprošlo. Pak jsme ještě uvažovali o hvězdných jménech Kuba, Anče, hajnej, to taky ne, takže nakonec jsem vybral pro samičky krásné jména Samba a Uma,“ s úsměvem řekl Miroslav Krobot. A jaké bylo jeho přání? „Jak už zmiňoval pan ředitel, já těm „mým“ tygřím holkám přeji, aby zůstaly v této krásné zoo. Aby se nemusely nikam stěhovat,“ popřál Miroslav Krobot.

Tygři ussurijští se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 1968. Novodobá historie chovu začala s příchodem samice Tanji z ruské Zoo Čeljabinsk v roce 2005. Doposud se stala matkou čtyřikrát, včetně těch letošních odchovala 11 mláďat. Otcem Samby, Umy a Nanu je samec Boatsman, kterého má zlínské zoo zapůjčeného z estonské Zoo Talin. Tygříci jsou ve skvělé kondici, každý den neúnavně prozkoumávají rozhlehlý výběh za bedlivého dozoru samice Tanji. Prozatím jsou zcela závislí na mateřském mléce své matky, pomalu však začínají ochutnávat i maso.

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou na světě. Dospělý samec může vážit až 300 kg. Především díky pytláctví je dnes ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Početní stavy ve volné přírodě se odhadují na 400 kusů, ve světových zoo žije kolem 550 jedinců.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru