Česky

Česky

English

menu
zavřít

Týden mobility nabídne zítřejší MHD zdarma, představení alternativ k autu i snídani pro cyklisty

14. 9. 2018

Aktuality

7

Zlín - Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY (16. - 22. září) se v letošním roce pokusí přesvědčit (nejen) evropskou veřejnost, že automobily opravdu nejsou jediným dopravním prostředkem...

plakat-etm.jpg

Zlín - Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY (16. - 22. září) se v letošním roce pokusí přesvědčit (nejen) evropskou veřejnost, že automobily opravdu nejsou jediným dopravním prostředkem. Zejména v městských oblastech je k dispozici řada podstatně smysluplnějších možností. Než tedy bez rozmyslu opět sednete za volant, zkuste nový přístup: „Kombinuj a jeď!“ 
Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY se již tradičně snaží upozorňovat na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Městské úřady mohou v rámci týdne od 16. do 22. září realizovat řadu aktivit zacílených na téma udržitelné dopravy – jedná se o skvělou příležitost vyzkoušet nová dopravní opatření a inovativní řešení pro snížení emisí z používání automobilů a dopravy, testovat nové technologie a získat potřebnou zpětnou vazbu od veřejnosti.

Řada doprovodných akcí se tak uskuteční i ve Zlíně. Hlavní program se uskuteční v úterý 18. září v Parku Komenského či na náměstí Míru. Připraveno je i překvapení pro cyklisty. Kdo přijede do města na kole, může se zastavit na snídani zdarma. Na pátek 21. září je pak v rámci Dne bez aut plánováno bezplatné MHD.

„Chceme v tento den nabídnout občanům Zlína možnost cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.  Je to jeden z mnoha opatření, jak upozornit, že cestování MHD má své nesporné výhody,“ prozradil Josef Novák, radní pro oblast dopravy.  

Každý rok se tato kampaň zaměřuje na konkrétní téma na poli udržitelné mobility. V roce 2018 se tímto tématem stala „multimodalita“. Multimodalita podporuje používání a kombinování různých druhů dopravy pro přepravu jak cestujících, tak i zboží. Kombinace různých druhů dopravy představuje maximalizaci jejich přínosů z hlediska nákladů, rychlosti, flexibility, pohodlí, spolehlivosti atd. Má také přínos pro společnost jako celek např. formou snížení znečištění životního prostředí a přetížení dopravy či zlepšení kvality života a zdraví.

„Před více než rokem jsem objevil kouzlo elektrokola a nyní ho na vzdálenosti do patnácti kilometrů používám jako zdravější, příjemnější, zábavnější a ve městě i často rychlejší alternativu auta. Asi jako každého mě stresovaly kolony, stání na křižovatkách, hledání parkovacího místa i někteří neohleduplní řidiči. Tyto stresy už teď řešit nemusím a vracet se k častějšímu používaní auta, se mi už ani nechce,“ nabídl svou zkušenost, Lukáš Fabián, z tiskového Oddělení zlínského magistrátu, který k tomu dodává. "Ještě před deseti lety jsem byl schopný kvůli přesunu pár set metrů startovat auto. Z mého dnešního pohledu se za svou tehdejší lenost poměrně stydím."

Vlastnictví a používání automobilu stojí peníze. Vedle toho inteligentní kombinace alternativních způsobů přepravy je často levnější: chůze je zdarma, náklady na jízdní kolo nebo měsíční jízdné na veřejnou dopravu jsou (relativně) nízké a zahrnují vše v jednom (parkovné, pojištění, pohonné hmoty atd.). I možnosti sdílené mobility jsou konkurenceschopné.

Účast v kampani je otevřena všem městům, obcím i regionům, které mají o problematiku udržitelné dopravy zájem. Úřady mohou dle svých kapacit a možností realizovat kampaň v plném celotýdenním rozsahu nebo se rozhodnout pouze pro realizaci jednotlivých akcí.

Jaké konkrétní akce se uskuteční ve Zlíně, se dozvíte z plakátů v příloze.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru