Česky

Česky

English

menu
zavřít

Účastníci večerní vycházky pozorovali život netopýrů

9. 5. 2017

Aktuality

6

Zlín - V rámci doprovodných programů ke Dni Země se uskutečnila i vycházka za zvířecími obyvateli města. Na večerní vycházku se zoologem Evženem Tošenovským přišlo...

img-8761.jpg

Zlín - V rámci doprovodných programů ke Dni Země se uskutečnila i vycházka za zvířecími obyvateli města. Na večerní vycházku se zoologem Evženem Tošenovským přišlo na Bartošovu čtvrť více než tři desítky účastníků.

„Mohli jsme si pozorně prohlédnout a i pohladit hendikepovaného netopýra rezavého ze záchranné stanice pro živočichy ORNIS v Přerově. Nad hlavou nám při povídání o jejich životě kroužila hejna rorýsů obecných, kteří už do ČR dorazili z Afriky a obhlížejí své hnízdní dutiny na budovách,“ prozradila Lenka Pechová z Odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu. Nejčastěji ve Zlíně hnízdí rorýsy na vysokých budovách v podstřeší, kam se dostanou větracími šachtami pod atikou. Na budově zdravotní školy jsou pro rorýsy vyvěšeny speciální budky, které jsou už několik let pravidelně osídleny.

„Protože ptákem roku 2017 je datel černý, povídali jsme si i o dutinách strakapoudů v zateplení domů - proč to dělají a jak se lze takovému poškozování fasády vyhnout. Obhlíželi jsme budky pro netopýry, které má několik domů na Bartošově čtvrti nainstalováno přímo v zateplení fasády. Bez upozornění si jich tak člověk ani nevšimne, přesto mohou v době zateplování výrazného počtu budov i taková levná polystyrenová řešení budek přímo v zateplení netopýrům hodně pomoci,“ vysvětlila Lenka Pechová.

Po setmění pak účastníci u řeky Dřevnice pozorovali druhy netopýrů.

„Vzhledem k chladnějšímu počasí jsme zachytili tentokrát jen dva druhy. Netopýra nejmenšího a netopýra rezavého, kteří nad vodou lovili hmyz,“ doplnila Lenka Pechová.

Celou akci sledovala Česká televize, která mimo jiné i ve Zlíně sbírala data do svého dokumentu o netopýrech, který se bude koncem května vysílat na ČT2.

Na léto připravují pracovníci odboru další večerní vycházky. Tentokrát by se mohly uskutečnit v Malenovicích a možná i na Jižních Svazích.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru