Česky

Česky

English

menu
zavřít

Univerzita zve na Noc vědců

26. 9. 2022

Aktuality

200

Zlín – Poslední zářijový pátek 30. září 2022 bude opět patřit vědě. Univerzita Tomáše Bati (UTB) otevře své dveře návštěvníkům Noci vědců, kteří letos mohou zavítat do prostor Laboratorního centra Fakulty technologické, Centra polymerních systémů a 14|15 Baťova institutu. 

“Letošní ročník Noci vědců se nese na vlně tématu “všemi smysly”. Samotná Noc vědců je kouzelná právě v tom, že nestaví žádné hranice. Letošní téma je opravdu bohaté a lze jej pojmout velmi široce. Jako každým rokem nabídneme spousty interaktivních pokusů ze všech koutů univerzity, budeme se věnovat smyslům v nejrůznějších podobách jak u lidí, tak u zvířat, a dokonce i u materiálů. Na své si rozhodně přijdou děti i dospělí. Nebude to jen o vědě, letos přidáme i trochu kultury”, řekl Roman Čermák, děkan Fakulty technologické UTB.

Téma letošní Noci vědců prosáklo i do tradičního maratonu přednášek Science Café. Jak ovlivňují naše smysly psychedelika? K čemu jsou smysly metrologovi a jak vnímá zázraky přírody fyzik? To budou témata pro hodinové přednášky Science Café. Kavárna 14|15 Baťova institutu naopak nabídne přednáškový sprint, sérii Pecha Kucha prezentací “10 minut o vědě”. 

Přednášky jsou jen jednou z částí programu, na Noc vědců se chodí především kvůli experimentům. Stanoviště s nejrůznějšími pokusy, experimenty a hrami si kromě všech fakult UTB připravilo i Eurocentrum, Experimentárium Otrokovice, Centrum pro zdravotně postižené Zlínského kraje nebo Zlínská pobočka SONS.

„Velkým lákadlem budou také tematické workshopy. Ty návštěvníkům představí všechny chutě světa, vonné esence, světelnou chemii a své dveře poprvé otevře i mionová observatoř, kde budou moci návštěvníci pozorovat pohyb částic,“ popsala mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Program letos nebude omezen jen na prostory Fakulty technologické, venkovní aktivity proběhnou na platformě 14|15 Baťova institutu a také v budově Centra polymerních systémů. Tam bude možné nahlédnout do technologické haly a připraven bude i bohatý program demonstrující všechny vědecké směry, kterými se výzkumné centrum zabývá. 

Své smysly návštěvníci potěší nejen vědou, ale i kulturou. Připraveno je promítání filmů ve spolupráci s festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. V Krajské galerii výtvarného umění mohou návštěvníci zavítat na výstavu Fakulty multimediálních komunikací UTB, která prezentuje nejvýznamnější tvůrčí výstupy, experimenty i úspěchy na poli umění a kreativních průmyslů, které vzešly za poslední dvě dekády z ateliérů této umělecké fakulty. Vrcholem večera bude koncert kapely Sto zvířat, který proběhne od 20 hodin ve vnitřních prostorách Kavárny 14|15 Baťova institutu. 

Program Noci vědců začíná v 16 hodin. Podrobnosti včetně možnosti rezervace workshopů lze dohledat na www.nocvedcu.cz.

 

 

Zdroj: UTB

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru