Zlín – Měsíc únor je ve Zlíně bohatý na dlouhověké jubilanty. Tři z nich se dokonce narodili v jeden den a to 14. února. Dvě ženy – Jiřina Ranošová a Jarmila Velikovská – oslavily 100. narozeniny, známý cestovatel Miroslav Zikmund měl v den svátku sv. Valentýna na narozeninovém dortu ještě o dvě svíčky více. Čtveřici únorových jubilantů doplnila Ludmila Krátká, která se narodila 11. února, rovněž před 102 lety.
Stoleté Zlíňačky spojuje nejen datum narození, ale také práce u Baťů, aktivní zájem o dění kolem sebe i pozitivní přístup k žití.
Jiřina Ranošová, roz. Sedláčková se narodila ve Zlíně do dělnické rodiny. Mládí prožila s rodiči a se svými vrstevníky v Prštném, kde v rodném domku žije doposud. Vědomosti sbírala v místní základní škole a poté ve studiu pokračovala na Masarykově škole ve Zlíně. Po dokončení studia pracovala v Baťových závodech jako šička, později jako kontrolorka výroby. Ve fabrice se také seznámila s pozdějším manželem Vladislavem, který do Zlína přišel za prací ze Slezské Ostravy. Rok 1945 byl jejím rokem svatebním, a o dva roky se jejich rodina rozšířila o dcerku. K jejím celoživotním radostem patřila rodina, péče o malé hospodářství, zvelebování zahrádky a výlety do přírody. Později svůj čas věnovala vnoučatům a pravnoučatům. Vitalitou oplývající stoletá dáma má ráda dobré jídlo, které si dodnes zvládá připravit. Stále sleduje politickou situaci i celkové dění ve světě.
Jarmila Velikovská se narodila v Kostelci u Zlína. Její tatínek Kristián Vaculík byl svého času v Kostelci v radě a vedl tamtéž ochotnické divadlo. Nacvičovali v jejich domě, takže malá Jarmilka znala všechny písně, básně a hry, co měli v repertoáru. Také krásně malovala, talent zdědila právě po otci. I ona pracovala u Bati ve fabrice. Ještě za války se seznámila se svým budoucím manželem, který pocházel z Fryštáku. Spolu vychovali dva syny. Jarmila Velikovská po celý život těžce pracovala a žila jenom pro rodinu. Podle domněnky svých blízkých se dožila ve zdraví a duševní kondici tak krásného věku díky pozitivnímu přístupu k životu, lidem i zvířatům. I ona stále sleduje zprávy a čte.
Oba 102letí obyvatelé města Zlína, mají shodné místo narození ve městě Plzni. I k jejich naturelu, tak jak u stoletých dam, patří činorodost, optimistický pohled na svět a zájem o dění ve společnosti.
Ludmila Krátká žije poslední léta v Domově seniorů na Burešově. Vyučila se v řeznictví, ale od konce války, kdy se přestěhovala do Zlína, pracovala v prodejně akvaristiky a později v prodejnách s textilem. A to až do svých 73 let. Ludmila Krátká vychovala s manželem jednu dceru. Pyšní se také jednou vnučkou, dvěma pravnučkami a třemi prapravnučkami. Ještě nedávno se zabývala ručními pracemi, zejména háčkováním a pletením. V současnosti tráví velký díl času sledováním sportovních přenosů a zpráv z oblasti politiky.
Miroslav Zikmund je v této únorové dlouhověké čtveřici jediným mužem. Slavný cestovatel, spisovatel a fotograf našel na Vysoké obchodní škole ve svém spolužáku Jiřím Hanzelkovi budoucího parťáka pro cestování. V letech 1947–1950 spolu podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Výpravu absolvovali vozem Tatra 87. Z této cesty bylo rozhlasem odvysíláno přes 700 reportáží. Druhou cestu, již s doprovodem, podnikli ve dvou upravených nákladních vozech Tatra 805 v letech 1959–1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Na obou cestách shromáždili velké množství cenného dokumentárního materiálu, který dal vzniknout mnoha knihám, novinovým, rozhlasovým i filmovým reportážím a také celovečerním filmům. Miroslav Zikmund má jednoho syna. K významnému životnímu jubileu 102. narozenin připravili přátelé Miroslavu Zikmundovi netradiční dárek v podobě nadačního fondu. Ten zahájil svou činnost symbolicky právě v den jeho narozenin.
Všem čtyřem únorovým oslavencům budou předány za město dárky, jakmile se zlepší epidemiologická situace.