Česky

Česky

English

menu
zavřít

Útulková statistika v roce 2017. Zavítal i zesláblý varan

13. 2. 2018

Aktuality

15

Zlín - Během roku 2017 se Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě postaral o 427 nalezených nebo opuštěných psů. Zhruba 53 procent z nich se vrátilo...

Ilustrační foto

Zlín - Během roku 2017 se Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě postaral o 427 nalezených nebo opuštěných psů. Zhruba 53 procent z nich se vrátilo zpět domů k majiteli, 47 procent odešlo do pěstounské péče, to znamená do nových domovů. Největší příjem psíků byl loni v měsících únor, říjen a listopad.

I když celkový počet psů je ve srovnání s jinými léty zhruba stejný, útulek se v tomto roce nepotýkal s problémem nadstavu psů. Většinou se průměrný denní počet pohyboval mezi 70 až 73, kapacita zařízení je přitom o několik míst vyšší. „Tento stav byl dán hodně tím, že psíci už u nás nesetrvávali tak dlouhou dobu. Sledujeme, že zájem lidí je větší a to díky propagaci našich pejsků a celkové možnosti do útulku přijít, pejska si vyvenčit a lépe ho tak poznat. V rámci České republiky také existuje více různých zařízení, třeba depozita, záchytné kotce a podobně, které se starají o toulavé psíky, takže na náš útulek již není vyvíjen takový tlak jako v předešlých letech,“ sdělila Eva Poiselová za provozovatele zlínského útulku.

V rámci zařízení na Vršavě je možnost využít i hotelové služby pro psy, třeba v případech, kdy jeho majitelé jedou na dovolenou nebo například musí absolvovat pobyt v nemocnici. V minulém roce tuto službu využilo 94 majitelů a jsou to většinou lidé, kteří v hotelu ubytovávají svá zvířata opakovaně.

Co se týče koček v útulku, tam byla v roce 2017 situace podobná jako v předchozích letech. Od května do listopadu se museli pracovníci zařízení postarat o více jak 40 koček, jednalo se většinou o nalezená koťata. V některých měsících se denní počet šplhal k 60, což byl stav značně převyšující běžnou kapacitu. „Za posledních deset let jsme měli loni nejvyšší počet koček, které jsme do útulku přijali, bylo to celkem 340 koček. Z toho 116 dospělých koček bylo na útulku vykastrováno, abychom aspoň trochu ovlivnili populaci toulavých a opuštěných koček v našem městě,“ uvedla Eva Poiselová.

Prostřednictvím dotace Ekofond města Zlína bylo loni načipováno 117 psů, většinou do věku 8 až 9 let, vykastrováno 15 fenek a sedm psů. Jednalo se hlavně o fenky a psy vyššího věku, aby se preventivně předešlo zdravotním komplikacím ať už v útulku nebo u nového majitele.

Útulek také přijímá i volně žijící zvířata, jako jsou poranění ptáci a drobní savci. V rámci zajišťování této péče spolupracuje záchranou stanicí v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, která si pro tyto zvířata jezdí nejpozději do druhého dne. „Nejvíce k nám lidé nosí poraněné poštolky, kosy, holuby, pak zesláblé ježky a netopýry. V rámci odchytu na řece Dřevnici jsme se také na počátku roku starali o dvacet nutrií. Každý rok nás také rozesměje nebo zaskočí nejedna zajímavost, co se týče příjmu. Tento rok na náš útulek zavítal zesláblý varan a užovka červená,“ doplnila Eva Poiselová.

Zřizovatelem útulku na Vršavě je město Zlín, které také podporuje jeho činnost částkou cca dva miliony korun ročně. Pomáhá také s organizováním různých akcí nebo s propagací zařízení a jeho činnosti.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru