Česky

Česky

English

menu
zavřít

V MHD ve Zlíně a Otrokovicích vloni přibylo 1,4 milionu cestujících

22. 1. 2020

Aktuality

53

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice již má k dispozici čísla o přepravených osobách v uplynulém roce. Celkový počet cestujících dosáhl více než 33 a půl milionu a proti ...

dszo1.jpg

Zlín - Dopravní společnost Zlín – Otrokovice již má k dispozici čísla o přepravených osobách v uplynulém roce. Celkový počet cestujících dosáhl více než 33 a půl milionu a proti předchozímu roku se zvýšil o 4,3 procenta.

Již čtvrtým rokem za sebou přibylo v trolejbusech a autobusech MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice přepravených cestujících. V roce 2019 představoval meziroční nárůst počtu cestujících 4,31 procenta. Celkový počet přepravených osob se zvýšil z 32,288 milionu cestujících v roce 2018 na 33,681 milionu v roce 2019. Městský autobus nebo trolejbus tedy použilo o téměř 1,4 milionu cestujících více než v roce předchozím. Pro srovnání – v roce 2015 bylo přepraveno 31,459 milionu cestujících. Meziroční nárůst posledního ukončeného roku byl nejvýraznější.

Počet přepravených osob v MHD se vypočítává podle jednotné metodiky pro všechny členy Sdružení dopravních podniků ČR. Celkový počet přepravených osob v MHD se vypočítává z počtu prodaných jízdenek podle jednotlivých tarifních kategorií a druhů jízdného. U časových jízdenek se používají koeficienty, které zohledňují počet jízd, které průměrný cestující s časovou jízdenkou vykoná.

„K největšímu nárůstu počtu cestujících došlo v kategorii časových jízdenek. Počet cestujících s občanskými časovými jízdenkami se sice téměř nezměnil, ale přibylo nám cestování mladých lidí s juniorpasy. Dnes tvoří juniorpasy téměř čtvrtinu ze všech prodaných časových jízdenek. V důsledku zavedení juniorpasů se naopak snížily počty prodaných zlevněných jízdenek pro žáky a studenty,“ upřesnil vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Významnou skupinou přepravovaných osob jsou u DSZO důchodci nad 70 let věku, kteří po zakoupení seniorpasu cestují ve vozidlech MHD již zadarmo. V loňském roce na ně připadlo 4,355 milionu jízd.

„Vážíme si zvyšujícího se zájmu veřejnosti o používání MHD. Jako velmi pozitivní vidíme skutečnost, že nám zejména díky výhodným juniorpasům přibylo mladých cestujících. Je důležité, aby si už od dětských let zvykali na využívání MHD a považovali za zcela normální, že se člověk pohybuje po městě městskou dopravou,“ poznamenal ředitel DSZO Josef Kocháň.  

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru