Česky

Česky

English

menu
zavřít

V sadu Svobody se zkoušel nově vyvinutý preparát na likvidaci jmelí

1. 3. 2019

Aktuality

28

Zlín - Vysokozdvižná plošina a muž, který s postřikovačem operuje vysoko v korunách stromů. Takový výjev se v tomto týdnu naskytoval návštěvníkům zlínského sadu Svobody...

img-20190228-093755.jpg

Zlín - Vysokozdvižná plošina a muž, který s postřikovačem operuje vysoko v korunách stromů. Takový výjev se v tomto týdnu naskytoval návštěvníkům zlínského sadu Svobody. Jedná se o výzkumné-experimentální ošetření stromů napadených jmelím. Na výzkumu boje se jmelím spolupracuje zlínský Odbor městské zeleně s vědci z Mendelovy univerzity v Brně.

„Tento výzkum boje proti jmelí probíhá již několik let. Aplikační látku zajistil Ing. Jiří Rozsypálek z Mendelovy univerzity v Brně, který na výzkumu pracuje. Následně po aplikaci bude pravidelně probíhat ze strany Mendelovy univerzity kontrola reakce jmelí na postřik a vyhodnocování účinnosti,“ popsala Petra Halašková, arboristka Odboru městské zeleně.

V rámci této spolupráce byly ošetřeny cca tři desítky stromů. Použitá technologie působí postupné opadání asimilačního aparátu, pokles vitality a následující rozpad keříků jmelí, bez poškození hostitelské dřeviny. Jmelí je cizopasník, který je napojen na cévní systém stromů, čerpá z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Dosud není jednoznačně znám účinný způsob likvidace jmelí. Mimo zkoušení boje se jmelím speciální technikou postřiku aplikační látkou se jmelí doposud muselo odstraňovat ořezem napadených větví.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru