Česky

Česky

English

menu
zavřít

VaK podal žalobu na Moravskou vodárenskou. Proč?

25. 1. 2018

Aktuality

18

Zlín – Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) podala žalobu proti soukromé firmě Moravská vodárenská (MOVO). Cílem je definitivně zjistit...

Ilustrační foto

Zlín – Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) podala žalobu proti soukromé firmě Moravská vodárenská (MOVO). Cílem je definitivně zjistit, zda je současný model, na jejímž základě MOVO provozuje vodárenskou infrastrukturu na Zlínsku, platný či neplatný.

„Aktivně vstupujeme do soudních sporů vedených o provozování,“ uvedl předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík v materiálu, který poskytnul městu Zlínu. Ve sdělení se dále uvádí, že dle názoru VaKu Zlín je soudně napadnutá Smlouva o prodeji části podniku neplatná. MOVO by tak měla VaKu Zlín vrátit tehdy neplatně prodaný podnik.

Společnost VaK Zlín vlastní prostřednictvím akcií města a obce na Zlínsku, nepatrnou část drží soukromé osoby. Největším akcionářem je Zlín, který vlastní cca 47 procent všech akcií. Město už loni vyzvalo MOVO k dobrovolnému vrácení prodané části podniku. „Stejný krok podniknul i VaK,“ upřesnil primátor Miroslav Adámek. MOVO zareagovala tak, že dobrovolně nic vracet nebude a své rozhodnutí opřela o dosud platné smlouvy. Více na http://www.zlin.eu/magazin-zlin-duben-voda-klesne-cena-jak-je-to-s-neprimerenymi-zisky--aktuality-3550.html.

Vodárenství na Zlínsku funguje na základě tzv. provozního modelu. Jeho podstatou je to, že VaK prodal v roce 2004 veškerý mobiliář společnosti Moravská vodárenská, která je dceřinou společností nadnárodního koncernu Veolia. Do ní přešla i většina zaměstnanců. VaK si ponechal nemovitosti - tedy například síť vodovodních potrubí a čističky - a pronajal je na 30 let Moravské vodárenské. Tyto úkony jsou již napadnuty u soudu, svou žalobu nyní podal i samotný VaK Zlín.

Město Zlín se snaží aktivně komplikovanou situaci ve vodárenství řešit. Od roku 2012 se mu daří tzv. „mrazit“ cenu vody, což znamená, že rostla pouze nepatrně o inflaci, na kterou akcionáři nemají vliv. V roce 2017 se podařilo Zlínu dokonce dosáhnout toho, že pro letošní rok klesla cena vody o jednu korunu. Spotřebitelé tak nyní platí za 1000 litrů částku 85,71 Kč včetně DPH, na rozdíl od loňských 86,71 Kč včetně DPH. Snížení ceny vody se přímo promítá do snížení zisků soukromé společnosti MOVO.

Díky „mrazení“ a nynějšímu poklesu ceny klesá Zlín v žebříčku měst podle ceny vody v České republice. Jestliže v roce 2011 mu patřila nelichotivá druhá příčka, v současnosti se nachází ve čtvrté desítce. Cena vody na Zlínsku je letos nižší o cca dvě koruny než je republikový průměr. Za jednodenní spotřebu zaplatí Zlíňan cca osm korun.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru