Česky

Česky

English

menu
zavřít

Varhany ze Zlína už brzy začnou hrát v Lendaku. Děkujeme, vzkazují místní

17. 1. 2018

Aktuality

12

Zlín – Varhany jsou již postavené, funkčně zmodernizované. Pokračujeme ve stavbě nového chrámu. I to napsal před několika dny bývalý správce farnosti ve slovenském Lendaku...

S dopisem přišla z Lendaku i fotografie modernizovaných varhan

Zlín – Varhany jsou již postavené, funkčně zmodernizované. Pokračujeme ve stavbě nového chrámu. I to napsal před několika dny bývalý správce farnosti ve slovenském Lendaku, duchovní Mario Anton Hrtús, primátorovi Miroslavu Adámkovi.

Varhany propojují Lendak a Zlín od roku 2015. Filharmonie Bohuslava Martinů už pro ně neměla využití, protože se orchestr přestěhoval do nových prostor Kongresového centra, do kterých se tento nástroj nehodil. Město jej proto nabídlo k prodeji a tuto možnost využila Římskokatolická farnost Lendak. Za varhany zaplatila 410 tisíc korun. „Za možnost koupit varhany upřímně děkujeme. Jde pro nás o velkou pomoc a dar. Zároveň vše vnímáme jako posilnění a zkrášlení našich sousedských vztahů,“ řekl tehdy Mario Anton Hrtús.

Varhany se stanou v Lendaku ozdobou nového kostela sv. Jana Křtitele, jehož stavba je před dokončením. Ke kolaudaci by mělo dojít v letošním roce. „Při této příležitosti Vám, městskému zastupitelstvu a všem, kteří se ve věci prodeje varhan angažovali, vyslovuji velký dík,“ vzkázal Mario Anton Hrtús v dopise, který nyní dorazil na zlínskou radnici. „Moc mě těší, že lidem v Lendaku udělaly varhany takovou radost. Vděčnost je i na naší straně. Díky věřícím v Lendaku budou varhany dále rozdávat radost,“ reagoval Miroslav Adámek.

Pro zlínskou filharmonii byly varhany postaveny v roce 1953. Současnou podobu získaly v roce 1983 po přestavbě, kterou realizovala firma Rieger Koloss. Mají cca 3 300 píšťal. Filharmonie Bohuslava Martinů přestala nástroj využívat v roce 2009, protože odborné posouzení nedoporučilo jejich přestěhování do Kongresového centra.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru