Česky

Česky

English

menu
zavřít

Ve Zlíně se testují roušky. V České republice je to jediné testovací místo.

21. 4. 2021

Aktuality

11

Zlín – Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně začala testovat bakteriální filtrační účinnost jednorázových chirurgických roušek.

Zlínská univerzita je jediným místem, kde se testují zdravotnické roušky

Zlín – Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně začala testovat bakteriální filtrační účinnost jednorázových chirurgických roušek. Testování se realizuje v Centru polymerních systémů (CPS) ve spolupráci se zlínským Institutem pro testování a certifikaci (ITC). Testy chirurgických roušek provádí podle požadované závazné normy pro zdravotnické prostředky.

Během testu dochází k simulaci potencionálního nakaženého uživatele, který vydechuje infekční kapénky.  Během tohoto testu lze tedy bezpečně zjistit, jak moc daná rouška tento nebezpečný aerosol zachytí.

„Máme tady speciální přístroj - nebulizér, který vytváří aerosol obsahující bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatého stafylokoka. Pokud rouška funguje správně, musí odfiltrovat minimálně 95 % aerosolu s tímto stafylokokem,“ popsal samotný průběh testu Vladimír Sedlařík, ředitel CPS a rektor zlínské univerzity.

„Zjednodušeně si lze představit, že začátek aparatury simuluje nemocného člověka, který vydechuje aerosol s bakteriemi do prostředí, a my pak stanovujeme procentuální průnik bakterií skrz roušku,“ doplnila Hana Pištěková, vědecká pracovnice z Centra polymerních systémů, která roušky testuje.

K otestování jedné roušky daného výrobce dle všech požadavků normy je potřeba pětasedmdesát kusů.

„Doba trvání všech potřebných testů je přibližně čtyři až osm týdnů, dle vytíženosti laboratoře. Testování chirurgických roušek je určeno pro všechny subjekty, které vyrábí nebo dováží tyto výrobky, tj. klasické, jednorázové zdravotní roušky,“ dodala tisková mluvčí univerzity Petra Svěráková, tisková mluvčí zlínské univerzity. Zjistit, zda rouška prošla testem, či ne, pak trvá několik týdnů.

„Vzájemná spolupráce mezi zlínskou univerzitou a institutem poskytuje výrobcům těchto zdravotnických prostředků unikátní možnost zkoušek dle ČSN EN 14683 de facto na jednom místě. Pozitivní výsledek těchto zkoušek je jednou, nikoliv však jedinou, nutnou náležitostí pro uvádění těchto výrobků na jednotný trh Evropské unie,“ řekl Jiří Samsonek, ředitel divize zkušebnictví ITC, který testování roušek komplexně zastřešuje. „Dosud si firmy musely nechat testovat tyto výrobky v zahraničí. Nyní jsme konečně schopni provádět požadované testy také v České republice, včetně tohoto klíčového,“ dodal Jiří Samsonek.

Jednou ze společností, která své výrobky v Centru polymerních systémů testuje, je zlínská firma SPUR. Ta společně s univerzitou vyvíjí nanomateriál, který je schopen zachytit koronavir.

"Jsme rádi, že laboratoře zlínské univerzity jako jediné v České republice toto povinné testování filtrace bakteriální infekce u roušek zajišťují. Těší nás to o to víc, že jde o univerzitu, s níž dlouhodobě úspěšně spolupracujeme," uvedl Tomáš Dudák, generální ředitel společnosti SPUR, a dodal: „Testování roušek přispívá k dosažení naší společné snahy poukázat na nepoctivé prodejce, kteří v podstatě bez jakéhokoli postihu ohrožují zdraví lidí nekvalitními výrobky."

 

 

Zdroj: UTB

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru