menu
zavřít

Ve Zlíně si připomněli válečné veterány

11. 11. 2016

Aktuality

0

Zlín - Už patnáct let patří 11. listopad vzpomínkám na válečné veterány. Právě od roku 2001 si tento významný den také oficiálně připomínáme. Není snad vesnice či města, kde by ve válečných letech nepřišli o své syny, otce a bratry...

p1015319.jpg

Zlín - Už patnáct let patří 11. listopad vzpomínkám na válečné veterány. Právě od roku 2001 si tento významný den také oficiálně připomínáme. Není snad vesnice či města, kde by ve válečných letech nepřišli o své syny, otce a bratry. Během první světové války padlo při válečných operacích na 150 tisíc Čechoslováků. Za druhé světové války to pak bylo 50 tisíc Čechoslováků, kteří se zapojili do ozbrojeného odporu.  Všechny tyto oběti zástupci města, kraje, armády či složek integrovaného záchranného systému uctili ve Zlíně u sochy partyzána v Parku Komenského.

„U každého padlého jednotlivce si přitom představte jeden konkrétní osud. Osud člověka, který se nenarodil k tomu, aby zemřel ve válce. Přesto v ní zemřel, aby tak pomohl své vlasti. Veteráni požívají úctu po celém světě. Zcela právem. Mají i naši úctu, nás všech, kteří jsme se zde sešli. Den veteránů je také připomínán jako Den vzpomínek. Je dobře, že vzpomínáme. Že vzpomínáme a nezapomínáme,“ pronesl na pietní akci primátor Zlína Miroslav Adámek.

Encyklopedie říkají, že výrazem veterán jsou označováni vojenští vysloužilci nebo účastníci nějaké války či bojového tažení. V současné době žije v České republice 600 veteránů z druhé světové války a 1300 veteránů z pozdějších válečných konfliktů.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru