Česky

Česky

English

menu
zavřít

Ve zlínském parku Komenského se bude konat piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů

30. 4. 2019

Aktuality

36

Zlín - V sobotu 11. května se ve Zlínském parku Komenského uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Zlín se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas...

img-8152.jpg

Zlín - V sobotu 11. května se ve Zlínském parku Komenského uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Zlín se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.

Na to reaguje hnutí fair trade, které usiluje o to, aby pěstitelé za své zboží dostávali dostatečné výkupní ceny. Jednou z konkrétních snah o prosazování fair trade je certifikace Fairtrade. Ta garantuje zapojeným pěstitelům minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, který mohou dle svého uvážení investovat do rozvoje své komunity. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy, zajistit si např. pitnou vodu nebo zdravotní péči nebo pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

„Těšíme se na tu příjemnou atmosféru, kdy společně s přáteli posnídáme v parku. Pro děti máme připravenou chytrou herničku z Festivalu IQ Play. Loni se nás sešly desítky lidí a my doufáme, že toto číslo překonáme,“ uvedly organizátorky Zlínské snídaně Zdena Barošová z Klubu podnikatelek Zlínska a Věra Stojarová z Inspirace Zlín z. s. Akce se koná v Česku již podeváté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Ve Zlíně proběhne pošesté, a to od 10:00 hodin v parku Komenského (v případě deště v Altánku).

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 8 100 lidí na 172 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru