Česky

Česky

English

menu
zavřít

Velké kino. Bude mít i jeviště s proměnlivou velikostí?

2. 11. 2017

Aktuality

10

Zlín – Objekt využitelný pro potřeby města, filmového festivalu, koncerty, různá vystoupení, společenské či sportovní akce, hlavní funkcí by však mělo zůstat promítání filmů. To je jeden...

Velké kino na náměstí Práce

Zlín – Objekt využitelný pro potřeby města, filmového festivalu, koncerty, různá vystoupení, společenské či sportovní akce, hlavní funkcí by však mělo zůstat promítání filmů. To je jeden ze závěrů nedávného jednání odborníků o budoucnosti Velkého kina. Zúčastnili se jej památkáři, architekti, poslední provozovatel objektu i zástupci radnice.

„Velké kino by mělo být po rekonstrukci objektem, který při zachování hodnot kulturní památky nabídne maximální užitnou hodnotu. V této souvislosti se uvažuje o tom, jak do objektu umístit nezbytné zázemí, ale také jeviště s proměnlivou velikostí, orchestřiště, či konstrukci pro dočasné vyrovnání části hlediště. To bude samozřejmě náročný úkol. Současně se debata na úrovni památkové péče dostala do nové roviny tím, že předmětem památkové ochrany nemusí být jen původní podoba z roku 1933, ale i některé pozdější úpravy,“shrnul některé z výstupů architekt Ivo Tuček z Oddělení prostorového plánování magistrátu, který se rozsáhlé debaty účastnil. Dodal, že jde o rámcovou představu, která bude na dalších jednáních, z nichž nejbližší se uskuteční v prosinci, dále upřesněna.

Velké kino je uzavřené od března loňského roku. „Je v ještě horším stavu, než jsme předpokládali. Závad je celá řada, třeba přetížené nosné ocelové konstrukce, nevhodné zásahy do nich realizované v průběhu doby, či nekvalitně a neodborně provedené sváry,“ vyjmenoval Leopold Bednařík z Odboru realizace investičních akcí magistrátu

Objekt byl postaven v roce 1932 firmou Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku Lydie Gahurovi. Původní kapacita hlediště dosahovala výše 2 270 míst. Postupně byla snížena na 1010 sedadel.

Velké kino bude rekonstruováno podle návrhu, který vzejde z architektonické soutěže. Tu hodlá radnice vypsat v průběhu příštího roku. Z vybrané varianty vyplyne i cena. Předpoklad je, že půjde minimálně o desítky milionů korun.

Přestože je Velké kino uzavřené, město nadále pokračuje v jeho údržbě. Objekt má i svého správce.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru