Zlín - Státní veterinární správa (SVS) vydala 8. listopadu nová mimořádná veterinární opatření v souvislosti s nákazou africkým morem prasat (AMP). Nové nařízení se dotkne především chovatelů domácích prasat v zamořené oblasti – okrese Zlín. Jejich cílem je podpořit již platná opatření a ještě více snížit riziko šíření nákazy a zejména zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů domácích prasat. Veterinárnímu dozoru a dalším spolupracujícím subjektům se již více než čtyři měsíce daří držet nákazu na velmi malém území, které je v současné době ohraničeno pachovými a elektrickými ohradníky.
„To, že se daří držet nákazu držet na malém území zhruba 60 čtverečních kilometrů, považuji za velký úspěch a v rámci zemí, které se s africkým morem prasat potýkají, je to jev naprosto ojedinělý,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podzimní období však především z důvodu zesílené migrace prasat představuje zvýšené riziko šíření nákazy. „O tom, že je toto riziko aktuálně mimořádně vysoké a AMP v prostředí přetrvává, svědčí mimo jiné fakt, že od začátku listopadu evidujeme 15 nových potvrzení nákazy u uhynulých divočáků,“ dodal Semerád.
Populaci divokých prasat v oblasti uvnitř ohradníků se přitom i s pomocí policejních odstřelovačů daří místním myslivcům úspěšně snižovat. K dnešnímu dni bylo uloveno či odchyceno do pasti již více než 270 divokých prasat. Přesto podle odhadů ještě zbývá v oblasti ještě několik desítek kusů zvířat. Je nutné vzít v potaz také fakt, že virus AMP je velmi odolný a dlouho přežívá v prostředí.
Nová opatření se různou měrou dotknou chovů prasat v celém okrese Zlín, nebo jeho částech:
Zamořená oblast (okres Zlín)
Všem chovatelům prasat v okrese Zlín se ukládá povinnost hlásit neprodleně všechny úhyny domácích prasat. Uhynulí jedinci budou povinně vyšetřováni na AMP. Chovatelé budou moci přemísťovat veškerá zvířata z čeledi prasatovitých až poté, co jim krajská veterinární správa za tímto účelem vydá veterinární osvědčení. Prasata určená k přemístění budou muset během 15 dnů před přemístěním být vyšetřena na AMP, anebo pocházet z registrovaných chovů, které jsou pod pravidelnou kontrolou veterinárního dozoru.
Oblast zvýšeného veterinárního dozoru (katastrální území vyjmenovaná v nařízení)
Obcím ve vyjmenovaných oblastech ukládá nařízení povinnost provést do 13. listopadu soupis všech hospodářství s chovem prasat domácích a dalších zařízení s chovem druhů z čeledi prasatovitých a tento soupis následně do 15. listopadu předat krajské veterinární správě. Registrované chovy prasat v této oblasti budou muset hlásit všechny změny početních stavů prasat na hospodářství. Registrovaní i neregistrovaní chovatelé pak budou povinně hlásit alespoň tři dny dopředu všechny plánované porážky prasat. Osobám, které přišly v předcházejících 48 hodinách do kontaktu s divokými prasaty, se zakazuje vstup do registrovaných chovů domácích prasat.
Vysoce riziková oblast (uvnitř ohradníků)
S výjimkou chovů registrovaných podle plemenářského zákona se zakazuje s platností od 1. 12. 2017 chovat domácí prasata. Nejpozději k tomuto datu tak budou neregistrovaní chovatelé muset svá prasata porazit.
„Uvědomujeme si, že opatření jsou pro chovatele určitou zátěží. Situace si však takové řešení žádá. Za respektování pravidel chovatelům i veřejnosti děkujeme,“ uzavřel Semerád.
Zdroj: TZ Státní veterinární správy ČR