Česky

Česky

English

menu
zavřít

Většina lidí poctivě bioodpad třídí. Jejich snahu však umí zhatit jednotlivci

17. 7. 2019

Aktuality

13

Zlín - Obyvatelé Zlína mají zájem o třídění bioodpadu. Svědčí o tom vzrůstající množství sváženého odpadu i požadavky na přistavování tzv. veřejných nádob na bioodpad...

znecisteny-bioodpad.jpg

Zlín - Obyvatelé Zlína mají zájem o třídění bioodpadu. Svědčí o tom vzrůstající množství sváženého odpadu i požadavky na přistavování tzv. veřejných nádob na bioodpad. Celkem je vydáno k rodinným domům přes 7200 hnědých nádob a na území města je k dispozici přes 150 veřejných stanovišť na rostlinný odpad z kuchyní (zbytky zeleniny a ovoce, čajový a kávový odpad), květiny, zeminu z květináčů, drobné větve a trávu. Bohužel tuto snahu většiny, dokážou zcela zhatit lidé, kteří se hnědé popelnice nestydí vyhodit elektroniku či plasty. V nádobách je ale pak velké množství jiného odpadu nebo nežádoucích příměsí které kompost znehodnotí.

„Naším zájmem je získat čistý a kvalitní materiál rostlinného původu, který je možné bezproblémově zpracovat na kompostárně na kvalitní kompost,“ říká Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství. Pokud je odpad znečištěn elektroodpadem, směsným odpadem nebo plastovým nádobím, tak je následně kontaminován celý svoz a tento materiál musí být přebírán a z velké části odvezen na skládku. Když se příměsi dostanou až do kompostárenských strojů, tak dochází k namotávání nebo poškození překopávacích a drtících mechanizmů.

„Z uvedených důvodů vkládejte bioodpad do hnědých nádob volně ložený, bez igelitových nebo papírových sáčků, spojovacích drátů a stuh. Nevkládejte ani žádné rozložitelné a kompostovatelné plastové nádobí. Reálně se nerozloží a kontaminuje kompost,“ doplnila vedoucí odboru. Vzniklý kompost si přitom obyvatelé Zlína mohou bezplatně odebrat pro vlastní použití. Kompost je k odebrání (dle disponibilních zásob) v areálu skládky Suchý důl, více naleznete zde: https://www.tszlin.cz/podminky-kompostu-zdarma

Nádoby jsou sváženy ve 2 týdenním intervalu až do konce listopadu, v zimních měsících pak bude svoz probíhat podle klimatických podmínek 1x za měsíc. Pokud bude některé stanoviště vyhodnoceno jako rizikové vzhledem k opakujícímu se znečištění, bude pro následující rok zrušeno.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru