Česky

Česky

English

menu
zavřít

Voda? Poslechněte si ve středu Český rozhlas Brno

31. 1. 2017

Aktuality

6

Zlín – Vodárenství ve Zlíně a okolí, postoj města Zlína k této problematice, možný vývoj cen i soudních sporů. Voda a vše kolem ní byla tématem natáčení pořadu Co vy na to? Českého rozhlasu Brno. Poslechnout si jej bude možné...

Logo Českého rozhlasu Brno

Zlín – Vodárenství ve Zlíně a okolí, postoj města Zlína k této problematice, možný vývoj cen i soudních sporů. Voda a vše kolem ní byla tématem natáčení pořadu Co vy na to? Českého rozhlasu Brno. Poslechnout si jej bude možné ve středu 1. února od 18 hodin.

Za město Zlín se natáčení zúčastnili Oldřich Hlaváček z Odboru právního a tiskový mluvčí Zdeněk Dvořák. „Jsme rádi za možnost promluvit v Českém rozhlase Brno o problematice vodárenství. Panuje v ní obrovské množství mýtů, polopravd či vyslovených nesmyslů. Díky pořadu Co vy na to? jsme dostali možnost řadu věcí uvést na pravou míru,“ prohlásil Oldřich Hlaváček. „Natáčení bylo velmi vstřícné. Bylo poznat, že zájmem pořadu je vysvětlit situaci, jaká ve vodárenství na Zlínsku nyní je, nikoliv lobovat za něčí zájmy či proti někomu,“ doplnil Zdeněk Dvořák.

Český rozhlas Brno vysílá ve Zlíně na frekvenci 97,5 MHz.

Situace kolem vodárenství na Zlínsku je už dlouhé roky značně nepřehledná. Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) je účastníkem více než deseti soudů. Zájmem města Zlína jako největšího akcionáře VaK je bránit dalšímu prudkému růstu cen vodného a stočného. To se v posledních letech daří. Ceny jsou takzvaně „zmrazené,“ tedy rostou pouze nepatrně o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. „Komplikovaná situace kolem vody ve Zlíně vznikla v roce 2004, tedy před mnoha roky, za jiného vedení radnice. A jinak vypadá z pohledu malých akcionářů, jinak z pohledu Zlína, který je akcionářem největším a nese hlavní odpovědnost za vodu v regionu,“ uvedl mluvčí radnice.

V roce 2017 budou Zlíňané platit za kubík vody 86,71 Kč včetně DPH, tedy o 25 haléřů více než v letošním roce. Za svou denní spotřebu doby zaplatí cca 7 Kč. V žebříčku měst v České republice podle cen vody Zlín klesl z druhého místa na třicáté a bude klesat i nadále. V řadě jiných regionů ČR voda letos zdražovala, na více místech lidé zaplatí za kubík přes 100 Kč. Například na Frýdlantsku v Libereckém kraji vzrostla o pět procent na současných téměř 103 Kč za kubík.

Kromě „zmrazení“ cen vody se daří městu Zlínu prosazovat i navyšování investic do vodárenské infrastruktury. Od roku 2009 vynaložil VaK na její obnovu téměř 600 milionů korun, „trubky“ jsou tak nové už z jedné čtvrtiny celkové délky.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru