Zlín - Ve dnech 2. a 3. října se uskuteční volby do zastupitelstva Zlínského kraje a do části Senátu. Bude se volit nové krajské zastupitelstvo, z něhož vzejde nová devítičlenná rada a hejtman. Také se budou volit senátoři, ovšem volby do třetiny Senátu se ve Zlínském kraji týkají pouze dvou obvodů: 78 – Zlín a 81 – Uherské Hradiště. Pokud hned v prvním kole nezíská některý z kandidátů přes 50 procent hlasů, uskuteční se o týden později ještě druhé kolo senátních voleb.
Ne všichni mají právo volit, překážkou ve výkonu volebního práva je například výkon trestu ve vězení, omezení svéprávnosti z rozhodnutí soudu, výkon služby vojáka v zahraničí a ještě donedávna bylo volební právo upřeno i osobám v karanténě. Vzhledem k letošní nově vyvstalé situace s pandemií koronaviru, kdy se v nucené izolaci ocitla nezanedbatelná část občanů, schválil v srpnu Parlament zákon o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020.
Občané v karanténě mohou volit třemi způsoby
Jsou lidé, kterým byla nařízena povinná karanténa. Je to pro ně nepříjemná situace, protože mají omezené osobní svobody, musí být v izolaci. Volit však mohou, a to jedním ze tří způsobů:
První možnost: DRIVE – IN, neboli volební stanoviště
Bude fungovat ve čtyřech okresních městech, ovšem pouze jeden den, a to ve středu 30. září (případně ještě ve středu 7. října – pro eventuální druhé kolo senátních voleb, pokud senátoři nebudou zvoleni hned v prvním kole, tedy v termínu současně probíhajících voleb krajských).
Na čtyřech místech budou od 7:00 do 15:00 zřízeny stany, k nimž volič přijede autem, z kterého vůbec nevystoupí. Musí mít s sebou platný občanský průkaz a potvrzení od lékaře nebo krajské hygienické stanice o tom, že je v karanténě. Tato stanoviště budou:
-
v Uherském Hradišti u vlakového nádraží, na Parkovišti Českých drah – sever,
-
v Kroměříži na Hanáckém náměstí,
-
ve Zlíně - POZOR ZMĚNA - NOVÉ MÍSTO: PARKOVIŠTĚ Správa a údržba silnic Zlínska, K majáku 5001,
- ve Vsetíně, v ulici U Bečvy, na točně u hotelu SPORT.
„Na místě budou hlasovací komise, které budou mít seznamy z Ministerstva zdravotnictví s evidencí lidí v karanténě. Pokud na těchto seznamech občan nebude uveden, nebude moci ve stanu odvolit. Je důležité, aby se volič dostavil do okresního stanoviště podle místa svého trvalého bydliště, nikoliv třeba v místě, kde momentálně karanténu tráví, například na chatě. Možnost volit metodou DRIVE – IN je pouze pro lidi, kteří mají auto a řidičský průkaz. Nepřichází v úvahu, aby někoho, kdo neřídí, přivezl třeba soused. Příjezd jednotlivých aut ke stanovišti bude navigovat policie,“ sdělila Pavlína Nováková, vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru krajského úřadu. Po zavření stanu v 15 hodin volební komise schránku zapečetí a odnese na krajský úřad.
Druhá možnost: hlasování při pobytovém zařízení
Krajská hygienická stanice poskytne krajskému úřadu přehled pobytových zařízení (sociálních, školských či zdravotnických), které musí být uzavřeny kvůli koronaviru. Ve dnech 1. a 2. října bude hlasovací komise, která předtím pracovala ve stanovišti DRIVE – IN, objíždět od rána až do večera všechna tato pobytová zařízení v rámci svého okresu. „S řediteli jednotlivých zařízení projednáváme individuální přístup podle možností konkrétní organizace tak, aby byly zajištěna všechna bezpečnostní opatření,“ doplnila Pavlína Nováková.
Třetí možnost: přenosná schránka
Hlasování do zvláštní přenosné schránky je určeno pro voliče, kteří žijí doma, jsou v karanténě a nemohou využít DRIVE - IN.
Ti se musí od 22. září do 1. října NAHLÁSIT TELEFONICKY - a to na telefonní čísla:
577 043 971, 577 043 972.
Na základě tohoto „objednání se“ k nim přijede volební komise –oblečená do ochranných obleků a s ochrannými pomůckami. Tato forma hlasování bude umožněna v pátek 2. října od 7:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 7:00 do 14:00. Je to tedy podobné, jako u lidí, kteří nejsou v karanténě, nemají přenosnou nemoc, ale nemohou se do volebních místností dostavit vzhledem ke sníženým pohybovým možnostem – těm však stačí, když si zavolají na okrskovou komisi, která je obslouží v jejich domácnosti, jak se to běžně děje u voleb přizpůsobených hůře mobilním lidem.
Porušit karanténu se nevyplatí
Je nutné upozornit na to, že člověk, který je bez příznaků infekčního onemocnění, je v nařízené karanténě, ale nikdo v jeho okolí o tom neví, nemůže spoléhat na to, že je zdráv a vypravit se volit do běžné volební místnosti. Dotyčný by tím hrubě porušil právní předpisy, a kdyby se zjistilo, že ač je v karanténě, přesto byl normálně volit, což zjistitelné je, tato informace bude předána Policii ČR a Krajské hygienické stanici. „Je třeba uvědomit si, že takové jednání nestojí za riziko, protože kvůli porušení zákona o ochraně veřejného zdraví hrozí občanovi vysoká sankce,“ zdůrazňuje Pavlína Nováková a dodává: „Právě proto byly zákonem umožněny náhradní možnosti volby, aby i občané v karanténě mohli svým hlasem rozhodnout o složení krajského zastupitelstva i o senátorovi za svůj volební obvod.“
Zdroj: TZ Zlínský kraj